Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„EuroCar” - uderzenie w przestępczość samochodową

Data publikacji 26.09.2011

W 15 krajach Unii Europejskiej w tym także w Polsce, funkcjonariusze przeprowadzili akcję o kryptonimie „EuroCar” wymierzoną przeciwko przestępczości samochodowej. Na celowniku policjantów z Europy znalazły się komisy samochodowe, szroty, a także ustalone operacyjnie dziuple. Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji ponadto kontrolowali auta i kierowców.

Operacja o kryptonimie „EuroCar” została zapoczątkowana przez policjantów Biura Kryminalnego KGP w ramach trwającej Prezydencji Polski w UE. Akcja objęła swoim zasięgiem 15 krajów unijnych między innymi: Belgię, Austrię, Estonię, Portugalię, Łotwę i Irlandię, w tym także Polskę. Były to jedne z największych tego typu działań na naszym kontynencie od kilku lat. Realizacja „EuroCar” została skoncentrowana na zwalczaniu przestępczości samochodowej – między innymi na problemie kradzieży i przemytu samochodów do krajów azjatyckich i afrykańskich oraz obrocie kradzionymi częściami. Policjanci mieli za zadanie nie tylko kontrolować kierowców aut i sprawdzać ich legalność, ale także sprawdzali autokomisy, szroty oraz ustalone przez funkcjonariuszy kryminalnych dziuple samochodowe. Działania „EuroCar” trwały 48 godzin – od 21 do 22 września.

W Polsce akcja „EuroCar” została przeprowadzona na terenie wszystkich komend wojewódzkich. W sumie kilkanaście tysięcy policjantów ruchu drogowego, prewencji i kryminalnych wzięło udział w działaniach. Przez 48 godzin kontrolowali oni auta, kierowców i miejsca, co do których mieli podejrzenie, że mogło w nich dochodzić do łamania prawa. Na terenie dwóch województw w realizacji wzięli udział funkcjonariusze z grupy zadaniowej Interpolu z Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Szwecji.

(KGP / kj / mw)

  • fot. KWP w Gorzowie Wlkp.

  • fot. KWP w Łodzi

  • fot. KWP w Bydgoszczy

  • fot. KWP w Olsztynie

  • fot. KWP w Radomiu

Film „EuroCar” - uderzenie w przestępczość samochodową


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik „EuroCar” - uderzenie w przestępczość samochodową (format flv - rozmiar 4.94 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja