Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli luksusowe samochody w Austrii, wpadli w Polsce

Data publikacji 18.10.2011

Dwóch mężczyzn poszukiwanych ENA, podejrzanych o kradzież kilkunastu luksusowych samochodów z salonów samochodowych w Austrii zatrzymali policjanci z KGP wspólnie z funkcjonariuszami z Jeleniej Góry. Sprawcy działali metodą na podmianę kluczyka. Ich zatrzymanie było możliwe dzięki współpracy polskich służb z oficerem łącznikowym w Austrii i austriackimi organami ścigania.

Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzani kradli z austriackich salonów samochodowych luksusowe auta przeznaczone do jazdy testowej. Oddając samochód po odbyciu takiej jazdy, sprawcy podmieniali kluczyki: zabierali oryginalne a obsłudze przekazywali inne, nie pasujące do auta. Później wracali do salonu i kradli samochód.

O kradzieże te podejrzani byli dwaj polscy obywatele, dlatego też z policjantami z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji kontakt nawiązał oficer łącznikowy w Austrii. Z przekazanych przez niego informacji wynikało, że grupa przestępcza trudniąca się kradzieżami samochodów w Austrii działa w okolicach Jeleniej Góry, dokąd trafiają najprawdopodobniej skradzione auta. Za osobami mającymi związek z przestępczym procederem wystawiono Europejskie Nakazy Aresztowania.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Dzięki współpracy ze stroną austriacką i funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze namierzono poszukiwane osoby. Podejrzani wpadli w ręce policjantów w miejscowości Piechowice. Zatrzymani 27-letni Alan P. i 35-letni Daniel W. przyznali się do kradzieży samochodów na terenie Austrii.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze zastosował wstępnie wobec zatrzymanych 7 dniowy areszt ekstradycyjny. Po zakończeniu postępowania obaj mężczyźni przekazani zostaną stronie austriackiej.

(BK KGP / mw)
 

Powrót na górę strony