Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca Policji polskiej i holenderskiej przed Euro 2012

Data publikacji 15.12.2011

12 grudnia 2011 roku przebywał w Królestwie Niderlandów Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar JARCZEWSKI, który spotkał się w Hadze z pełnomocnikiem d/s zorganizowania narodowej policji holenderskiej Gerardem BOUMANEM i szefem KLPD Ruudem BIKIEM.

Głównym tematem spotkania było omówienie przygotowań do zabezpieczenia piłkarskich mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie. Nadinsp. Waldemar Jarczewski poinformował gospodarzy o działaniach podejmowanych przez polską policję w tym zakresie, w tym m.in. o budowanym na terenie CSP w Legionowie centrum dowodzenia tą wielką operacją policyjną. Gerard Bouman z kolei przedstawił informację o możliwych zachowaniach ze strony kibiców holenderskich znanych ze spontanicznego dopingowania oraz tego, że w bardzo dużej liczbie przemieszczają się za swoją drużyną narodową. Ustalono kanały wymiany informacji przed i w trakcie trwania EURO 2012 poprzez CIT w Utrechcie i KPK w KGP w Warszawie oraz kanałem oficerów łącznikowych policji akredytowanych w obu krajach.

Gerard Bouman poinformował również stronę polską o kończących się przygotowaniach związanych z powołaniem w 2012 roku, narodowej policji holenderskiej. Będzie ona bardziej zcentralizowana niż dotychczas co ułatwi zarządzanie nią oraz umożliwi bardziej skoordynowaną walkę z przestępczością zorganizowaną oraz terroryzmem. Poprawi się również współpraca międzynarodowa holenderskiej policji w obszarze operacyjnym i w działaniach pozaoperacyjnych, szczególnie w kontaktach z krajami aspirującymi do wejścia do Unii Europejskiej. Z 26 do 10 zmniejszy się także ilość regionów policyjnych odpowiedników polskich komend wojewódzkich policji.

W spotkaniu w Hadze wzięli również udział ze strony holenderskiej Przewodniczący Platformy Polska - Holandia, Nico Van OOIK oraz oficer do spraw programów unijnych KLPD, Marieke van der ARK, a ze strony polskiej Dyrektor BMWP KGP mł.insp. Rafał Łysakowski, Komendant Wojewódzki Policji z Wrocławia nadinsp. Zbigniew Maciejewski oraz oficer łącznikowy policji w Królestwie Niderlandów nadinsp. Władysław Padło.

(BMWP KGP / mw)


 

Powrót na górę strony