Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja dot. bezpieczeństwa na drogach

Data publikacji 28.06.2007

Dzisiaj w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierownictwa Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. Poruszana tematyka dotyczyła bezpieczeństwa ruchu drogowego, niebezpiecznych tendencji notowanych w pierwszych miesiącach tego roku i programu zaradczego przewidzianego na miesiące wakacyjne.

Na stan bezpieczeństwa na drogach największy wpływ mają sami kierowcy. Wprawdzie nikt świadomie nie dąży do kolizji lub zabicia kogoś na drodze, ale łamiąc zapisy kodeksu drogowego w prostej linii przyczynia się do dramatu. W nieszczęściach drogowych często "pomagają" członkowie rodzin i pasażerowie, którzy nie reagują na wykroczenia prowadzących. Policjanci znają przypadki, gdy świadomie pomagają nietrzeźwym kierowcom nie tylko wsiąść do samochodu, ale też odpalić silnik! W Polsce niestety panuje przyzwolenie na łamanie zasad ruchu drogowego. Dopóki to się nie zmieni nie pomoże nawet najsprawniej działająca Policja wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.

Przy powyższym stan techniczny pojazdów, czy dróg to tylko jeden z mniej ważnych czynników wpływających na bezpieczeństwo. Dlatego dziś w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa, która ma trafić nie tylko do świadomości kierowców, ale do świadomości całego społeczeństwa.

Tym bardziej, że w pierwszych miesiącach tego roku w wielu krajach europejskich policje zanotowały pogorszenie się stanu bezpieczeństwa na drogach. Przykładowo miesięczny wzrost liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Austrii sięgał maksymalnie 32 proc., a w Czechach aż 35 proc. 

W czasie konferencji przedstawiono prezentację mówiącą o tym jakie działania zamierzają podjąć policjanci w czasie wakacji, by skuteczniej przeciwdziałać zagrożeniom w ruchu drogowym. Podkreślono również jak ważna w procesie kształtowania bezpieczeństwa ruchu drogowego jest rola środków masowego przekazu.

Powrót na górę strony