Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukrywał się w Holandii

Data publikacji 23.02.2012

Żaden poszukiwany ukrywający się przed organami ścigania nie może czuć się bezkarny - nawet jeśli uciekł przed wymiarem sprawiedliwości poza granice naszego kraju. Przekonał się o tym 33-letni mieszkaniec Koszalina, za którym wydano Europejski Nakaz Aresztowania. W ramach ekstradycji mężczyznę sprowadzono już do Polski i tu odpowie za wszystkie popełnione przestępstwa.

33-letni mieszkaniec Koszalina był poszukiwany od października 2010 roku. Wydano za nim 5 listów gończych i 4 postanowienia o ustalenie miejsca pobytu. Szukały go m.in. prokuratury w Sławnie, Goleniowie i Zgorzelcu oraz sądy w Koszalinie, Szczecinie i Świnoujściu. Wobec mężczyzny orzeczono m.in. wyrok 7 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji oraz dwa postanowienia z sądów w Koszalinie i Świnoujściu o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy za kradzieże i włamania.

Sprawą poszukiwanego 33-latka zajmowali się policjanci z Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego KMP Koszalin. To oni za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP ustalili dokładny adres poszukiwanego. Okazało się, że mężczyzna ukrywał się na terenie Holandii. Koszalińscy policjanci wystąpili do sądu o wydanie wobec niego Europejskiego Nakazu Aresztowania. Już miesiąc po uzyskaniu dokumentu holenderska policja zatrzymała 33-letniego koszalinianina. Był on również sprawcą przestępstw popełnionych na terenie tego kraju. Po uzyskaniu informacji o zatrzymaniu poszukiwanego wystąpiono o jego ekstradycję. Dwa dni temu mężczyzna został przewieziony do Polski i osadzony w areszcie śledczym w Warszawie.

Coraz lepsza współpraca międzynarodowa daje wymierne efekty. ENA jest często stosowanym narzędziem w ściganiu przestępców z różnych krajów i umożliwia doprowadzenie ich przed oblicze sądów. Teraz to samo spotka 33-latka z Koszalina. Mężczyzna odpowie za wszystkie przestępstwa popełnione na terenie naszego kraju.

(KWP w Szczecinie / mg)
 

Powrót na górę strony