Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Imprezy masowe w stolicach Europy

Data publikacji 12.03.2012

Bezpieczne imprezy masowe w dużych aglomeracjach UE: działania policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw im towarzyszącym – pod takim tytułem odbyło się międzynarodowe seminarium w ramach europejskiego programu „Zapobieganie i zwalczanie –przestępczości” (ISEC). Wzięli w nim udział policjanci ze śródmiejskiej komendy, Wilna, Budapesztu i Berlina, którzy mieli okazję wymienić się doświadczeniami w zabezpieczaniu zgromadzeń i imprez masowych.

Projekt został napisany przez Zespół Funduszy Pomocowych KSP, a do współpracy zostały zaproszone komendy policji z Berlina (Niemcy), Budapesztu (Węgry) i Wilna (Litwa). Specjaliści z pionów zajmujących się organizacją zabezpieczeń imprez masowych z wymienionych miast z pierwszą wizytą przyjechali do Warszawy. Podczas trzydniowego seminarium oprócz wykładów i prezentacji, nasi koledzy uczestniczyli w zabezpieczeniu zgromadzenia pod Pałacem Prezydenckim (10 marca) i meczu na stadionie Polonii. Oprócz tego mieli okazję obejrzeć stadion warszawskiej Legii i Stadion Narodowy.

Podczas seminarium poruszano tematy związane z prawem obowiązującym w poszczególnych krajach, a dotyczącym zgromadzeń i imprez masowych, obowiązków organizatorów imprezy, wyposażenia policji i sposobów działania m.in. w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach oraz podczas manifestacji czy demonstracji.

Swoje doświadczenia prezentowali: zastępca komendanta śródmiejskiej komendy mł. insp. Piotr Owsiewski, nadkom. Sebastian Ciastoń – z Oddziału Prewencji Policji, nadkom. Tomasz Znajdek – naczelnik Wydziału Sztab Policji KRP I, zastępca naczelnika Wydziału Kryminalnego i Techniki Kryminalistycznej KRP I – podkom. Paweł Zaleski.

Do udziału w seminarium zostały zaproszone również osoby współpracujące z policją podczas imprez masowych. O kwestiach prawnych dotyczących zgromadzeń opowiedział Mirosław Szymanek – Naczelnik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Sprawy związane z organizacją imprezy na stadionie omówił Bogusław Błędowski – Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Klubu Legia Warszawa, a kwestie związane z obowiązkami pracowników ochrony, czyli służb informacyjnych i porządkowych omówił przedstawiciel Agencji Ochrony „Zubrzycki”.

Tematyka wzbudziła bardzo duże zainteresowanie gości śródmiejskiej komendy. Rewizyty w Berlinie i w Wilnie planowane są jeszcze w maju. Projekt zakończy seminarium w Budapeszcie, które odbędzie się we wrześniu.

(KSP / mg)

Powrót na górę strony