Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porozumienia polsko-chorwackie w sprawie wspólnych patroli i Euro 2012

Data publikacji 10.05.2012

Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Andrzej Rokita reprezentował polską Policję podczas VII Konferencji Szefów Policji z Państw Europy, która odbyła się w dniach od 9 do 11 maja br. Valbandon koło Puli w Chorwacji. Nadinsp. Andrzej Rokita podpisał w imieniu Komendanta Głównego Policji protokół w sprawie wspólnych, polsko-chorwackich patroli policyjnych nad Morzem Adriatyckim w Chorwacji podczas sezonu wakacyjnego 2012. Dokument podpisał również Dyrektor Generalny Policji Republiki Chorwacji, pan Dražen Vitez.

Zgodnie z protokołem w lipcu i sierpniu bieżącego roku policjanci z Polski będą asystować i pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie miasta Zadar w środkowej Chorwacji, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski. W szczególności chodzi o takie działania, jak kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polskim placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych i zatrzymanych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej Policji w Chorwacji oraz skali pomocy, jakiej mogą udzielić rodakom, itp.

Warto przypomnieć, że pierwsze porozumienie w sprawie wspólnych polsko-chorwackich patroli policyjnych podpisano w 2010 roku i od tego czasu polska Policja regularnie wysyła kilku funkcjonariuszy do służby na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Należy podkreślić, że co roku Chorwację odwiedza około pół miliona gości z Polski, liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w tym kraju rośnie w tempie 8% rocznie.

Podczas ww. konferencji podobne porozumienia podpisali również szefowie policji z innych krajów europejskich takich jak na przykład Austria, Czechy, Węgry, Francja, Niemcy, Słowacja i Słowenia.

W czasie konferencji doszło także do podpisania wspólnej polsko-chorwackiej deklaracji w sprawie współpracy policyjnej podczas Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Zgodnie z dokumentem kilkunastu przedstawicieli policji chorwackiej będzie oddelegowanych do służby w Polsce podczas EURO 2012, aby asystować i doradzać stronie polskiej podczas pobytu narodowej reprezentacji piłki nożnej i kibiców z Chorwacji w naszym kraju, wymieniać informacje na temat osób, objętych zakazem stadionowym, dbać o bezpieczny i sprawny przejazd chorwackich kibiców przez Polskę, etc.

(BMWP KGP / mw)


 

Powrót na górę strony