Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo EURO 2012 – służby wydają opinie

Data publikacji 15.05.2012

Policja oraz straż pożarna są odpowiedzialne nie tylko za zapewnienie bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, ale także za wydanie opinii w sprawie organizacji imprez masowych. Służby podległe MSW opiniują wnioski w sprawie organizacji imprez masowych odbywających się w trakcie EURO 2012.

Największe znaczenie mają imprezy związane z rozgrywanymi meczami na stadionach oraz organizacją oficjalnych stref kibica UEFA EURO 2012. Obecnie służby wykonują obowiązki, które wynikają z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Wczoraj (14 maja) policja wydała pozytywne opinie na organizację imprez masowych na stadionach w Poznaniu, w Warszawie oraz we Wrocławiu. Jutro (16 maja) zostanie wydana decyzja w sprawie organizacji imprez na stadionie w Gdańsku.

Przypomnijmy, że aby przeprowadzić imprezę masową na stadionie lub w jego okolicy, jak również w strefie kibica, organizatorzy imprez muszą uzyskać pozytywną opinię m.in. policji i straży pożarnej. Dlatego, mimo, iż same stadiony zostały oddane do użytku, organizatorzy imprez złożyli dokumenty zarówno do straży pożarnej, jak i policji, aby uzyskać opinię o możliwości przeprowadzenia imprez na terenie obiektów, jak
i w strefach kibica.

Organizatorzy imprez we wszystkich czterech miastach gospodarzach (Warszawa, Gdański, Poznań, Wrocław) złożyli dokumenty z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Jest to efektem wcześniejszej prośby, z jaką zwróciliśmy się do organizatorów. Szybsze przesłanie dokumentów pozwala bowiem, aby odpowiednio wcześnie uzupełnić brakujące informacje.

Policja

30 kwietnia br. organizatorzy imprez masowych, które będą się odbywały na stadionach miast gospodarzy, złożyli dokumenty w celu uzyskania opinii o możliwości przeprowadzenia imprez. 14 maja br. policja wydała pozytywne opinie na organizację imprez masowych na stadionach w Poznaniu, w Warszawie oraz we Wrocławiu.

Najpóźniej 16 maja br. zostanie wydana decyzja w sprawie organizacji imprez na stadionie w Gdańsku.

Organizatorzy imprez, które odbędą się w strefach kibica miast gospodarzy (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań), także złożyli już dokumentację. Jednak z uwagi na fakt, że strefy kibica w miastach gospodarzach dopiero powstają, policja wyda opinie w późniejszym czasie.


Straż Pożarna

Aktualnie straż pożarna opiniuje przesłane przez organizatorów imprez masowych wnioski. Pierwsze analizy wykazały, że w niektórych przypadkach złożone dokumenty nie były kompletne. Straż pożarna, mając na uwadze względy bezpieczeństwa, zwróciła się do organizatorów imprez masowych w Poznaniu, we Wrocławiu, w Gdańsku i w Warszawie o uzupełnienie wniosków. Wskazując na braki w dokumentacji, strażacy mieli na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo osób przebywających m.in. na stadionach.

Braki w dokumentacji dotyczyły m.in. braku precyzyjnego określenia maksymalnej liczby uczestników imprez, przedstawienia niekompletnej instrukcji postępowania na wypadek pożaru oraz przedstawienia niekompletnych planów imprezy masowej.

Przedstawiciele PSP są w stałym kontakcie z organizatorami imprez. Cały czas prowadzone są konsultacje z organizatorami, aby w najbliższym czasie możliwe było wydanie ostatecznych opinii.

Ze względu na fakt, iż często obok stadionów budowane są tymczasowe obiekty jak na przykład miasteczka medialne, tak ważne jest, aby obiekty były w pełni sprawdzone.

(MSW / mg)

Szef MSW o przygotowaniu podległych służb do EURO 2012 >>

Powrót na górę strony