Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rotacja Polskiego Kontyngentu Policyjnego Misji Pokojowej ONZ w Liberii (UNMIL)

Data publikacji 24.05.2012

Na początku maja do Liberii wyleciał trzyosobowy polski kontyngent policyjny misji ONZ. Po odbycia szkolenia, pozytywnym zaliczeniu egzaminów z języka angielskiego i prowadzeniu pojazdów z napędem 4x4, nasi policjanci stali się pełnoprawnymi członkami misji. W chwili obecnej pełnią służbę w Monrovii.

4 maja 2012 r. z lotniska w Brukseli, zgodnie z planem, wyleciał trzyosobowy polski kontyngent policyjny misji ONZ w Liberii. Niestety nad stolicą tego kraju rozpętała się potężna burza i pilot, pomimo dwukrotnego podejścia, nie zdołał wylądować. Samolot skierowano do Freetown w Sierra Leone, skąd po zatankowaniu odesłano go z powrotem do Europy. Ostatecznie policjanci dotarli do Liberii kolejnego dnia, gdy sytuacja na lotnisku w Monrovii się wyklarowała. Po ok. godzinnej jeździe przez miasto funkcjonariusze, pod opieką członka poprzedniej rotacji, zostali zakwaterowani w Camp "Andalucia".

Od poniedziałku, 7 maja,  rozpoczęli szkolenie, tzw. induction training, w trakcie którego zapoznani zostali ze strukturą misji, obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa oraz rolą UNPOL-u. Poznali także historię Liberii i Liberian National Police, a także uczestniczyli w wykładach na temat nadużyć wobec kobiet i dzieci i zasad bezpieczeństwa w związku z HIV i AIDS.

W sobotę, 12 maja, odbyło się spotkanie z policyjnym komisarzem misji panem Johnem Nielsenem. Następnie wszyscy trzej przeszli pozytywnie obowiązkowe egzaminy z języka angielskiego oraz umiejętności prowadzenia pojazdów z napędem 4x4 i stali się pełnoprawnymi członkami misji.

22 maja otrzymali przydziały do poszczególnych komórek organizacyjnych misji. W chwili obecnej pełnią służbę w Monrovii.

(źródło: BMWP KGP)

Powrót na górę strony