Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

II Europejska Konwencja Szefów Policji

Data publikacji 31.05.2012

W dniach 30 i 31 maja 2012 roku w siedzibie Europolu w Hadze odbywa się druga Europejska Konwencja Szefów Policji. Udział w konwencji biorą ministrowie i szefowie policji europejskich oraz przedstawiciele organów ścigania Państw Członkowskich UE. W imieniu Polski w konwencji uczestniczą Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, jak również przedstawiciele ABW, CBA, SG i Służby Celnej MF.

Jednym z tematów tegorocznej Konwencji Szefów Policji będzie m.in. opublikowany przez KE Komunikat w sprawie utworzenie Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości (ECC) w Europolu. ECC ma służyć jako centralny ośrodek informacyjny nt. cyberprzestępczości poprzez rozwijanie najbardziej nowoczesnych, pod względem technicznym, zdolności cyfrowych i kryminalistycznych w celu wspierania śledztw w UE w cyberprzestrzeni. Kolejnym zadaniem ECC będzie budowanie zdolności do skutecznego zwalczania cyberprzestępczości poprzez szkolenia, podnoszenie świadomości i wymianę najepszych praktyk. Funkcjonowanie Centrum ds. Cyberprzestępczości ma być formalnie uregulowane w ramach tworzenia nowej podstawy prawnej działania Europolu.

Drugim tematem Konwencji będzie polityka finansowa w czasach kryzysu, który nakłada na organy ochrony porządku prawnego konieczność zmniejszania wydatków pomimo wzrastających zadań. Konwencja ma za zadanie ocenę wpływu ograniczeń finansowych na pracę Szefów Policji oraz rozwój organów ochrony porządku prawnego w czasach kryzysu. Celem Konwencji jest umożliwienie Szefom organów Krajów Członkowskich dzielenia doświadczeń i wiedzy w tym zakresie oraz poszukiwania możliwości zapewniania efektywnej polityki działania przy mniejszych dostępnych zasobach.

(źródło: BMWP KGP)

Powrót na górę strony