Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Członkowie polskiej grupy przestępczej zatrzymani w Irlandii

Data publikacji 13.06.2012

Wspólne działania poszukiwaczy z Biura Kryminalnego KGP i funkcjonariuszy z Opola oraz ścisła współpraca z Policją w Irlandii w ramach specjalnej grupy pościgowej FAST, przyczyniły się do zatrzymania dwóch Polaków przebywających w Irlandii a poszukiwanych ENA i listami gończymi. W ręce policjantów wpadli Andrzej L. oraz Ireneusz N., którzy znajdowali się na szczycie listy osób poszukiwanych przez polską Policję, a związani byli z przestępczością zorganizowaną.

Poszukiwacze z Biura Kryminalnego KGP wspólnie z kolegami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu i policjantami z Irlandii pracowali nad tą sprawą od września 2011 r. Głównym zadaniem funkcjonariuszy było zatrzymanie poszukiwanych Polaków, którzy jak wynikało z ustaleń, po dokonaniu przestępstw w Polsce, ukrywali się w Irlandii. Z zebranych informacji wynikało, że podejrzani prowadzili na terenie zielonej wyspy działalność przestępczą związaną z handlem narkotykami, wymuszeniami oraz ściąganiem haraczy od Polaków.

Zebrane i przekazane informacje kolegom z FAST Irlandia umożliwiły zatrzymanie najpierw 39-letniego Andrzeja L. Dalsza praca związana z ustaleniem miejsca pobytu kolejnego poszukiwanego była znacznie utrudniona, gdyż po zatrzymaniu Andrzeja L., drugi poszukiwany zaczął się ukrywać i często zmieniać miejsca zamieszkania, zrywając wszelki kontakty towarzyskie.

Bieżąca i bezpośrednia wymiana informacji w tym przypadku miała ogromne znaczenie. I tak po uzyskaniu i przekazaniu kolejnej informacji kolegom z Irlandii, kilka tygodni później trafiono na ślad poszukiwanego mężczyzny, kolejnego członka grupy przestępczej. W zatrzymaniu brała udział specjalistyczna jednostka szturmowa Policji irlandzkiej, gdyż zachodziło duże prawdopodobieństwo, że poszukiwany może mieć przy sobie broń palną. W wyniku podjętych działań, 33-letni Ireneusz N. został zatrzymany w wynajmowanym przez niego mieszkaniu.

Obaj zatrzymani trafili do Polski, gdzie będą odsiadywać wcześniejsze wyroki.

Do tej sprawy już wcześniej w ręce policjantów wpadł w Dublinie 47-letni Krzysztof N. Mężczyzna również poszukiwany był na podstawie ENA oraz listów gończych za wymuszenia rozbójnicze i groźby. Czytaj więcej >>

(KGP / mw)

Powrót na górę strony