Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci rozpoczynają służbę nad Adriatykiem

Data publikacji 01.07.2012

Już od dzisiaj dwaj polscy funkcjonariusze zaczynają służbę na chorwackim wybrzeżu. Na mocy protokołu podpisanego w tej sprawie podczas VII Konferencji Szefów Policji z Państw Europy, do końca sierpnia policjanci będą asystować i pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie miasta Zadar w środkowej Chorwacji, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.

Protokół w sprawie wspólnych polsko-chorwackich patroli policyjnych nad Adriatykiem w czasie sezonu turystycznego w 2012 roku w imieniu Komendanta Głównego Policji podpisał zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Rokita. Ze strony chorwackiej dokument podpisał również Dyrektor Generalny Policji Republiki Chorwacji, pan Dražen Vitez. Protokół podpisany podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w dniach 9-11 maja w miejscowości Valbandon koło Puli w Chorwacji, określa zasady i warunki oddelegowania dwóch polskich funkcjonariuszy policji do służby na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego w lipcu i sierpniu tego roku, podczas największego napływu turystów z Polski do Chorwacji. Liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w Chorwacji, stale rośnie - w tym roku władze chorwackie spodziewają się, że liczba polskich turystów będzie znów rekordowo wysoka.

Zgodnie z protokołem w lipcu i sierpniu bieżącego roku policjanci z Polski będą asystować i pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie miasta Zadar w środkowej Chorwacji, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski. W szczególności chodzi o takie działania jak kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polskim placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych i zatrzymanych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej Policji w Chorwacji oraz skali pomocy, jakiej mogą udzielić rodakom, itp.

Biuro Prewencji KGP przeprowadziło selekcję zgłoszonych przez komendy wojewódzkie kandydatów do udziału we wspólnych polsko - chorwackich patrolach. Umiejętności językowe oraz wiedzę z zakresu współpracy międzynarodowej sprawdzili przedstawiciele Biura Międzynarodowej Współpracy Policji. Na podstawie przeprowadzonych rozmów z kandydatami wskazano policjantów, którzy w ocenie komisji w sposób najbardziej kompetentny, sumienny i rzetelny będą mogli wywiązać się z nałożonych zadań i obowiązków, a tym samym godnie reprezentować polską Policję w Chorwacji. Do pełnienia służby w ramach polsko-chorwackich patroli skierowano policjanta ze śląskiego garnizonu i  funkcjonariusza reprezentującego garnizon opolski.

Warto przypomnieć, że pierwsze porozumienie w sprawie wspólnych polsko-chorwackich patroli policyjnych podpisano w 2010 roku i od tego czasu polska Policja regularnie wysyła kilku funkcjonariuszy do służby na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Podczas VII Konferencji Szefów Policji z Państw Europy podobne porozumienia podpisali również szefowie policji z Austrii, Czech, Węgier, Francji, Niemiec, Słowacji i Słowenii.

(BP KGP / mw)
 

Powrót na górę strony