Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skradziony w Holandii, ścigany w Niemczech, odzyskany w Polsce

Data publikacji 16.08.2012

Odzyskany samochód Audi Q5 skradziony na terenie Holandii oraz zatrzymany jego 20-letni kierowca – to efekt wczorajszych działań policjantów niemieckich i polskich, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Dzięki skutecznej i sprawnej współpracy wszystkich tych służb, kolejny skradziony samochód wróci niebawem do prawowitego właściciela.

Do zdarzenia doszło wczoraj (15.08.2012 r.) w godzinach popołudniowych. Na autostradzie w okolicy Fridersdorfu niemieccy policjanci zauważyli czarne Audi Q5. Jego kierowca pędził ignorując sygnały funkcjonariuszy nakazujące zatrzymanie się do kontroli drogowej. Dalej wydarzenia potoczyły się bardzo niebezpiecznie - audi staranowało radiowóz policji niemieckiej i zaczęło uciekać w kierunku polskiej granicy. Niemieccy funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg. W Polsce w obławę za uciekającym samochodem włączyli się polscy policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Kierowca jechał z bardzo dużą prędkością, nie reagował na sygnały dźwiękowe i świetlne. Sposobem jazdy stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów uciekinier uderzył w hałdę gruzu i wypadł z drogi gruntowej. Gdy zorientował się, że nie ma szans na kontynuowanie ucieczki, porzucił samochód i próbował uciec pieszo. Po krótkim pościgu mężczyzna został zatrzymany, gdy próbował ukryć się w krzakach na brzegu rzeki Odra w miejscowości Świecko.

Kierowca - 20-letni mężczyzna bez stałego miejsca zameldowania - został zatrzymany w słubickiej komendzie. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, ponadto kierował samochodem pomimo orzeczonego przez sąd zakazu. Chwilę później policjanci z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Granicznej w Świecku potwierdzili, że samochód został skradziony na terenie Holandii. Domniemany sprawca kradzieży trafił do policyjnego aresztu. Odzyskany pojazd znajduje się na policyjnym parkingu i niebawem zwrócony zostanie właścicielowi.

Opisana sytuacja to kolejny już przypadek udanej interwencji polskich służb. Dzięki właściwej współpracy policji i Straży Granicznej, koordynowanej przez Centrum ze Świecka, sprawcom kradzieży samochodów po drugiej stronie Odry coraz rzadziej udaje się przewieźć i ukryć zabrane bezprawnie auta. To również dowód na to, że strona niemiecka może liczyć na naszą skuteczność i polegać na sprawnym działaniu.

(KWP w Gorzowie / mw)
 

Powrót na górę strony