Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta Komendanta Głównego Policji w Watykanie

Data publikacji 17.10.2012

W związku z uroczystymi obchodami Święta Korpusu Żandarmerii Państwa Watykańskiego Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński wziął udział w ceremonii oraz wspólnej paradzie żandarmów i przedstawicieli zagranicznych delegacji. Wizyta jest kontynuacją dotychczasowej, bardzo udanej współpracy pomiędzy policją polską i żandarmami papieskimi.

W dniach od 4 do 7 października 2012 roku Komendant Główny Policji Generał Marek Działoszyński oraz Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji mł. insp. Rafał Łysakowski przebywali z oficjalną wizytą w Watykanie, w związku z uroczystymi obchodami Święta Korpusu Żandarmerii Państwa Watykańskiego.

Korpus Żandarmerii Państwa Watykańskiego (wł. Corpo di Vigilanza) ma półtorawiekową tradycję. Został utworzony w 1816 roku przez Piusa VII. Papiescy żandarmi odznaczyli się w walce z przestępczością, zwłaszcza z szerzącym się w XIX-wiecznym Państwie Kościelnym rozbójnictwem, a także nieśli ludności pomoc humanitarną, na przykład w roku 1868 w czasie epidemii cholery w Albano koło Rzymu.

W ramach wizyty delegacja polska wzięła udział w uroczystej ceremonii oraz wspólnej paradzie żandarmów i przedstawicieli zagranicznych delegacji. Uroczystość uwieńczono kolacją dla wszystkich, 1200 zaproszonych gości.

Wizyta delegacji polskiej jest kontynuacją dotychczasowej bardzo udanej współpracy pomiędzy Policją polską i Żandarmami papieskimi, czego najlepszym przykładem był tegoroczny udział delegacji włoskiej w lipcowych obchodach Święta Policji. Polska Policja współpracuje z Żandarmerią Watykańską w trakcie przygotowań oraz przebiegu wzajemnych spotkań  z udziałem oficjeli naszych państw, ze szczególnym uwzględnieniem wizyt Papieża.

źródło: BMWP KGP

Powrót na górę strony