Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł poszukiwany 11 listami gończymi

Data publikacji 13.11.2012

Mężczyznę poszukiwanego 11 listami gończymi za liczne włamania do domów na terenie całej Polski zatrzymali policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu.Krzysztof D. wpadł w ręce policjantów na terminalu promowym w Gdańsku. Teraz czeka go kara 13 lat więzienia.

Krzysztof D. został zatrzymany przez policjantów z poznańskiej „celówki” i funkcjonariuszy Straży Granicznej z Gdańska. D. w gdańskim porcie, w chwili gdy wysiadał z promu. Prom przypłynął ze Szwecji, gdzie od dłuższego czasu poszukiwany ukrywał się.

30-latek z Poznania poszukiwany był od 2005 roku 11 listami gończymi za liczne włamania do domów na terenie całej Polski. Łącznie poszukiwany Krzysztof D. miał od odbycia karę 13 lat więzienia. Jak się okazało, mężczyzna utrudniał poszukiwania policjantom, gdyż przyjął szwedzkie nazwisko żony. Oprócz listów gończych, na podstawie których Krzysztof D. był poszukiwany, został wystawiony za nim również Europejski Nakaz Aresztowania. Z tego powodu jakiś czas temu szwedzcy policjanci zatrzymali go i osadzili w areszcie, gdzie odbywał areszt ekstradycyjny. W trakcie aresztu mężczyzna wystąpił o przyznanie obywatelstwa szwedzkiego, które po pewnym czasie otrzymał. Według prawa szwedzkiego nie było już podstawy do dalszego aresztowania. Mężczyzna został zwolniony i miał czekać na wezwanie do odbycia kary w Szwecji.

Policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu przeprowadzili analizę prawną. Stwierdzili, że zmiana nazwiska i przyjęcie drugiego obywatelstwa nie zwalnia Krzysztofa D. z odpowiedzialności przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Po przekroczeniu granicy Polski na terminalu promowym w Gdańsku, zgodnie z procedurą, mężczyzna został zatrzymany i osadzony w areszcie.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja