Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy i angielscy policjanci wspólnie rozwiązali sprawę zabójstwa młodej kobiety

Data publikacji 13.11.2012

Dożywocie dla zabójcy – oto finał zagadki kryminalnej wyjaśnionej wspólnie przez polskich i angielskich policjantów. Zwłoki kobiety rok temu odnaleziono w okolicach Międzyrzecza w lubuskiem, co dało początek skomplikowanemu śledztwu. Dziś wszystkie okoliczności tej sprawy ujrzały światło dzienne.

Podziękowania za skuteczną pomoc i profesjonalne działanie dla polskich policjantów z Międzyrzecza w woj. lubuskim napływają ze strony angielskiej Policji i tamtejszych mediów. Kulisy brutalnej zbrodni ujrzały właśnie światło dzienne. Profesjonalnie zebrany materiał dowodowy, analiza trasy przejazdu sprawcy i wyniki badań DNA, pozwoliły oskarżyć o zabójstwo kobiety jej męża, 47-letniego Rimasa V.

W październiku ubiegłego roku sprawa nie wydawała się jednak tak oczywista. Odnalezienie ciała kobiety w lesie niedaleko Lutola Suchego było jedynie początkiem skomplikowanego śledztwa. Dzięki zaangażowaniu międzyrzeckiej Policji i Prokuratury prowadzący śledztwo krok po kroku zbliżali się do wyjaśnienia kryminalnej zagadki. Skutkiem ich działania była wizyta na początku marca 2012 r. śledczych z Anglii. Porównali oni swoje ustalenia w sprawie zaginięcia 29-letniej Vitaliji B. (obywatelki Litwy) z dowodami zabezpieczonymi przez polską Policję. Wspólne ustalenia doprowadziły do bezspornego potwierdzenia udziału w zabójstwie jej męża. Jak wynikało z materiałów, Rimas V. najpierw uprowadził młodą kobietę z miejscowości Paterborough, a następnie udusił ją i przewiózł busem na teren Polski. Tutaj, w lesie w okolicach Międzyrzecza, ukrył jej ciało. Dzięki szybkiej i szczegółowej informacji o odnalezieniu niezidentyfikowanych wówczas zwłok, która trafiła także do Anglii, dwa odrębne śledztwa udało się połączyć w jedną sprawę. Wykorzystując dowody ujawnione przez policjantów z Międzyrzecza, angielscy śledczy mieli możliwość postawienia Rimasa V. w stan oskarżenia. Efektem wspólnej pracy policjantów z obydwu krajów było zakończenie postępowania, rozprawa sądowa i skazanie mężczyzny na karę dożywotniego więzienia.

Informację angielskiej telewizji BBC wraz z filmem znajdziesz tutaj >>

(KWP w Gorzowie / mw)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja