Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania kontrolne na wrocławskiej giełdzie samochodowej

Data publikacji 03.12.2012

Audi A6 z kradzionym silnikiem, zatrzymane dowody rejestracyjne oraz ujawnione wykroczenia, to efekt działań przeprowadzonych przez policjantów na wrocławskiej giełdzie samochodowej. Z dolnośląskimi funkcjonariuszami współpracowali także niemieccy policjanci z Saksonii. To już kolejne, wspólne działania na dolnośląskich giełdach samochodowych. W dwóch poprzednich akcjach w Lubinie, policjanci ujawnili pięć samochodów, skradzionych na terenie Polski, Niemiec i Belgii oraz auto z kradzionym na terenie Niemiec silnikiem.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, realizując działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości samochodowej, po raz kolejny przeprowadzili kontrole pojazdów, w miejscach, w których odbywa się handel samochodami. Ich celem było odnalezienie kradzionych aut lub ich podzespołów. Tym razem działaniami objęta została wrocławska giełda samochodowa oraz rejony do niej przyległe.

Akcję rozpoczęto w godzinach rannych 2 grudnia 2012 r. Oprócz policjantów z komendy wojewódzkiej, udział w niej wzięli także funkcjonariusze pionu kryminalnego z wrocławskiej komendy miejskiej i podległych jej komisariatów, policjanci ruchu drogowego oraz policyjni wywiadowcy z komendy miejskiej we Wrocławiu, policjanci z polsko – niemieckiej grupy operacyjno – śledczej, a także funkcjonariusze z Niemiec, z którymi dolnośląscy policjanci ściśle współpracują.  Rejon prowadzonych działań zabezpieczali policjanci z wrocławskiego Oddziału Prewencji.

Podczas kilkugodzinnej akcji, policjanci skontrolowali na terenie giełdy oraz w jej sąsiedztwie, ponad 155 aut. Dane, numery i inne cechy identyfikacyjne aut jak również ich podzespołów, funkcjonariusze sprawdzali w bazach danych polskiej Policji, Systemie Informacji Schengen, bazach pojazdów utraconych poza strefą Schengen oraz bazach producentów pojazdów.

W efekcie tych działań kontrolnych, ujawniono samochód marki Audi A6, w którym zamontowany był silnik z innego, skradzionego na terenie Polski (w województwie wielkopolskim) w 2007 roku, samochodu tej samej marki i modelu. Samochód ten został zabezpieczony do dalszych czynności. Ponadto, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, zatrzymano dowody rejestracyjne innych siedmiu aut oraz ujawniono 28 wykroczeń, w związku z którymi wobec kierujących zastosowano postępowanie mandatowe lub skierowano wnioski do sądu o ukaranie.

Były to już kolejne działania tego typu, zorganizowane i przeprowadzone przez dolnośląskich policjantów przy współpracy z niemieckimi funkcjonariuszami z Saksonii. Podczas dwóch poprzednich akcji realizowanych na giełdzie w Lubinie, policjanci ujawnili i zabezpieczyli pięć samochodów, skradzionych na terenie Polski (województwo podkarpackie), Niemiec i Belgii oraz samochód, w którym zamontowany był silnik, pochodzący z kradzieży dokonanej na terenie Niemiec.

Tego typu działania będą kontynuowane.

(KWP we Wrocławiu / mw)
 

Film Działania kontrolne na wrocławskiej giełdzie samochodowej

Opis filmu: przestępczość samochodowa, profilaktyka, współpraca międzynarodowa

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Działania kontrolne na wrocławskiej giełdzie samochodowej (format flv - rozmiar 8.61 MB)

Powrót na górę strony