Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

85 posiedzenie Zarządu Europolu – ostatnie posiedzenie pod polskim przewodnictwem

Data publikacji 11.12.2012

Dziś na Cyprze rozpoczęło się dwudniowe, ostatnie podczas polskiej prezydencji, posiedzenie Zarządu Europolu – najwyższego gremium tej agencji unijnej, któremu Polska przewodniczy od lipca 2011 r. W spotkaniu uczestniczy nadinsp. Andrzej Rokita – Zastępca Komendanta Głównego polskiej Policji.

Wraz z przejęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w lipcu zeszłego roku zaszczyt kierowania pracami Zarządu Europolu przypadł polskiej Policji. W dniach 11-12 grudnia br. w centrum konferencyjnym w Nikozji trwa 85 posiedzenie Zarządu, któremu przewodniczy po raz ostatni mł. insp. Rafał Łysakowski – Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.

Podczas posiedzenia zostaną omówione m.in. kwestie związane z przyszłością Europolu w ramach nowego rozporządzenia o Europolu, w tym możliwości połączenia Europolu i Cepolu, kwestie budżetowe, kadrowe, wstępny plan prac na 2014 r. oraz kwestie systemów informatycznych.

Ważnym punktem agendy w pierwszym dniu posiedzenia było przedstawienie aktualnej informacji na temat powołania Europejskiego Centrum ds. walki z Cyberprzestępczością (EC3), które ma rozpocząć swoją działalność od 2013 r., a jego głównym celem jest ochrona europejskich obywateli przed coraz poważniejszymi zagrożeniami w Internecie. Będzie ono głównym europejskim punktem zwalczania cyberprzestępczości i będzie się koncentrować na nielegalnych działaniach w internecie prowadzonych przez zorganizowane grupy przestępcze, szczególnie takich, które przynoszą znaczne zyski, na przykład oszustwach internetowych z wykorzystaniem kart kredytowych i haseł dostępu do rachunków bankowych. Zgodnie z przeprowadzoną analizą niezależnych konsultantów zarekomendowano, by Centrum to powstało w Europolu, co zostało potwierdzone w Komunikacie Komisji Europejskiej w marcu 2012 r.

Podczas posiedzenia przedstawiciel polskiej delegacji nadkom. Jarosław Sordyl, kierownik Sekcji ds. Europolu BMWP KGP, przedstawił podsumowanie zainicjowanej przez Polskę w grudniu 2011 r. operacji BAD BOYS polegającej na wytypowaniu najpoważniejszych przestępców pozostających w zainteresowaniu policji państw członkowskich i wprowadzeniu ich danych do systemu informacyjnego Europolu (EIS).

Mając na uwadze fakt, iż jest to ostatnie posiedzenie pod przewodnictwem Polski ustępujący przewodniczący Zarządu Europolu – mł. insp. Rafał Łysakowski przekaże symboliczny dzwon, atrybut przewodniczącego, przyszłemu przewodniczącemu J. O’Mahoney z Irlandii.

(źródło: BMWP KGP)

Powrót na górę strony