Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna realizacja KGP i ABW - Marek B. zatrzymany

Data publikacji 05.02.2013

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z polską i holenderską policją 30 stycznia 2013 roku zatrzymała Marka B., poszukiwanego od 1998 roku listami gończymi w związku z popełnieniem wielu przestępstw związanych z przemytem setek kilogramów kokainy.

Sprawę prowadzili od września 2002 roku funkcjonariusze ABW oraz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Dzięki intensywnym działaniom operacyjno-analitycznym komórki poszukiwawczej Departamentu Postępowań Karnych ABW oraz komórki zajmującej się analizą kryminalną udało się ustalić miejsca ukrywania się poszukiwanego. Jesienią 2012 roku Komenda Główna Policji na wniosek ABW skierowała do policji holenderskiej zlecenie zatrzymania podejrzanego.

Marek B. prowadził działalność przestępczą od lat 90-tych. Pracując w spółce Art-B nawiązał kontakty z kostarykańskimi narkobiznesmenami. Był założycielem i członkiem zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się przemytem kokainy do krajów europejskich, w tym Polski.

W 1992 roku został skazany w Niemczech na 10 lat pozbawienia wolności za sprowadzenie do portu w Hamburgu 350 kilogramów kokainy. Podczas zatrzymania posługiwał się fałszywymi dokumentami. Odbywanie kary, rozpoczęte w Niemczech, zostało przeniesione do Polski. Po przyznanej skazanemu przepustce, Marek B. nie wrócił do aresztu. Od tamtej pory poszukiwany był listami gończymi wystawionymi przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, Gdańsku, Bielsku-Białej i Prokuraturę Rejonową w Cieszynie.

Jak wynika z wiedzy funkcjonariuszy ABW i Policji, Marek B. do chwili zatrzymania nadal zajmował się działalnością narkotykową. Znajduje to potwierdzenie w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach postępowaniu przeciwko niemu dotyczącemu zorganizowania grupy przestępczej o charakterze zbrojnym oraz postępowaniu Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o sprowadzanie narkotyków dla trójmiejskich grup przestępczych.

źr. ABW

Powrót na górę strony