Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwani ENA zatrzymani w Danii i w Wielkiej Brytanii

Data publikacji 13.03.2013

O nieuchronności kary przekonali się dwaj mężczyźni, którzy byli poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania. Dzięki ustaleniom Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie, policjanci z Danii i Wielkiej Brytanii, zatrzymali obu przestępców. Jeden z nich był poszukiwany za gwałt, drugi z kolei za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyźni na początku tego miesiąca zostali przekonwojowani do Polski. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.

Jednym z poszukiwanych był 36-letni mieszkaniec Puław, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości od 2008 roku. Wtedy Prokuratura Rejonowa w Puławach wystawiła za nim list gończy. Mężczyzna jest jednym z trzech podejrzanych o gwałt. Jak wynikało z policyjnych ustaleń, kobieta została podstępem zwabiona z Warszawy do Puław. Pretekstem było wynagrodzenie za udział w kolacji biznesowej jako hostessa. Sprawcy przed dokonaniem gwałtu, dodatkowo podali jej środki powodujące zaniki świadomości. Dwóch, odpowiedzialnych za ten czyn przestępców, zostało zatrzymanych wcześniej. 36-latek ukrywał się natomiast w Danii. Te ustalenia uzyskali policjanci Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. Europejski Nakaz Aresztowania za 36-latkiem wydał w 2009 roku Sąd Okręgowy w Lublinie. Szczegółowe informacje na temat miejsca pobytu 36-letniego Tomasza C., trafiły do duńskich policjantów. Przestępca pod koniec ubiegłego roku został zatrzymany w Kopenhadze. Od tamtego czasu trwała procedura ekstradycyjna. 1 marca br. mężczyzna został przekonwojowany do Polski. Teraz jego sprawą zajmie się sąd.

Kolejnym poszukiwanym, który trafił w ręce sprawiedliwości jest 44-letni lublinianin. Mężczyzna od 2008 roku był poszukiwany 5 listami gończymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami oraz przestępstwa skarbowe. Z ustaleń śledczych wynika, że celowo zaniżał przychody swojej firmy lub w ogóle ich nie wykazywał oraz wielokrotnie zawyżał koszty uzyskania przychodu. Europejski Nakaz Aresztowania za 44-latkiem, Sąd Okręgowy w Lublinie wydał pod koniec ubiegłego roku. Miejsce jego pobytu również ustalili policjanci Sekcji Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. Ich szczegółowe informacje zostały przekazane angielskim funkcjonariuszom. Mężczyzna wpadł w „Walentynki” na terenie Wielkiej Brytanii. Do polskiego aresztu śledczego trafił w ubiegły czwartek. Jego sprawą wkrótce zajmie się sąd.

(KWP w Lublinie / mw)
 

Powrót na górę strony