Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaginiony z Hiszpanii odnaleziony

Data publikacji 20.08.2013

W minioną niedzielę 18 sierpnia 2013 roku, zielonogórscy policjanci zajmowali się sprawą 16-letniego Adriana, obywatela Hiszpanii, który wraz ze swoją 18-letnią narzeczoną Marią, przyjechał pociągiem do Zielonej Góry. Okazało się, że 16-latek jest poszukiwany przez swoich rodziców jako zaginiony – wyjechał na wakacje bez ich zgody.

18 sierpnia 2013 roku o godzinie 5:30 rano patrol Straży Ochrony Kolei wylegitymował w okolicach dworca PKP dwoje nastolatków. Okazało się, że są to cudzoziemcy. Dyżurny Policji wysłał na miejsce patrol, który sprawdził tożsamość nastolatków. Okazało się, że są to 16-latni Adrian i 18-letnia Maria, obywatele Hiszpanii z okolic Madrytu. Sprawdzenie policyjnych baz danych dało zaskakujący wynik – Adrian jest poszukiwany przez hiszpańską policję jako zaginiony.

Nastolatkowie zostali zabrani do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Wyjaśnili policjantom, że są narzeczonymi, ale rodzice Adriana nie akceptują tego związku. Nastolatek bez ich zgody 2 sierpnia wyruszył w podróż po Europie wspólnie ze swoją narzeczoną. Para wykupiła europejskie bilety na przejazdy pociągami za ponad 400 euro. Zanim dojechali do Polski odwiedzili Holandię, Niemcy, Austrię, Węgry i Słowację.

Policjanci o zatrzymanym nieletnim powiadomili sędziego z Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Zielonej Górze, który zdecydował o umieszczeniu 16-latka w placówce opiekuńczej, gdzie oczekuje na odebranie przez rodziców. 18-letnia Maria już w niedzielę wsiadła do pociągu do Niemiec planując powrót do domu.  

Dzięki wspólnemu systemowi informatycznemu Układu z Schengen (SIS), Policje europejskich krajów już od wielu lat sprawnie wymieniają informacje o przestępcach, utraconych przedmiotach, jak również o osobach poszukiwanych. W ubiegłą niedzielę właśnie ta baza danych wskazała, że legitymowany 16-letni Adrian jest poszukiwany przez hiszpańską Policję jako zaginiony.

(KWP w Gorzowie Wlkp.  / pt)

Powrót na górę strony