Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warsztaty eksperckie TAIEX w Bośni i Hercegowinie – bezpieczeństwo imprez sportowych

Data publikacji 17.12.2013

W dniach 9 - 12 grudnia w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina) przedstawiciel Głównego Sztabu Policji KGP brał udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa publicznego w związku z imprezami o charakterze sportowym. Spotkanie zorganizowano przy wsparciu unijnego instrumentu TAIEX.

Zadaniem prelegenta z Polski było przedstawienie doświadczeń i stosowanych w Polsce rozwiązań w zakresie podejścia do przestępczości osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców. Własne rozwiązanie z tej problematyki przedstawiali również kolegom z Bośni policjanci z Niemiec, Hiszpanii i Rumunii. Odbiorcami warsztatów byli policjanci z największych miast kraju beneficjenta oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa ds. Sportu i Młodzieży.

Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem strony bośniackiej z uwagi na pojawiające się problemy z młodymi ludźmi identyfikującymi się z klubami sportowymi, którzy dokonują coraz częściej drobnych i poważnych przestępstw na terenie całego kraju. Beneficjenci byli szczególnie zainteresowani ustawodawstwem w zakresie zwalczania przestępczości związanej z imprezami sportowymi i współpracą w tym zakresie policjantów, prokuratorów i sędziów.

Spotkanie było również okazją do dyskusji na temat samej pracy Policji i wyzwań jakie stoją przed policjantami w toku codziennej służby. O różnorodności poruszanej tematyki może świadczyć fakt, że dyskutowano m.in. na temat pracy policjantów uprawiających zawodowo dyscypliny sportowe i zdobywający medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

Warto nadmienić, że warsztaty te były kontynuacją dotychczasowej współpracy polsko-bośniackiej. Delegacja z tego kraju obserwowała m. in. działania  polskiej Policji w trakcie EURO 2012 w ramach wizyty studyjnej projektu współpracy bliźniaczej (Wcześniejszy artykuł: Wizyta studyjna delegacji z Bośni i Hercegowiny w Polsce w ramach instrumentu Twinningu). Zapraszając polskiego eksperta Komisja Europejska doceniła rolę i doświadczenie polskiej Policji w zabezpieczaniu imprez masowych o charakterze sportowym. Konferencję o podobnej problematyce w ramach instrumentu TAIEX służby unijne zorganizowały również w czerwcu br. w Turcji, w których  w charakterze eksperta brał udział również przedstawiciel Głównego Sztabu Policji KGP.

(BMWP KGP / mw)

Powrót na górę strony