Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta policjantów z Mołdawii

Data publikacji 15.04.2014

Policjanci Republiki Mołdawii rozpoczęli miesięczną wizytę szkoleniową w słupskiej Szkole Policji. W trakcie pobytu Mołdawianie poznają system szkolenia polskich policjantów, a także uczestniczyć będą we wspólnych zajęciach z dzielnicowymi, którzy przebywają w Słupsku na kursie specjalistycznym.

Mołdawscy policjanci w trakcie pobytu w Słupsku uczestniczyć będą wspólnie z polskimi kolegami w specjalistycznym kursie dla dzielnicowych. W trakcie zajęć goście dzielić się będą doświadczeniami ze swojej pracy w terenie. W składzie pięcioosobowej delegacji znajduje się trzech funkcjonariuszy, którzy na co dzień pełnią służbę w jednostkach liniowych. Program pobytu policjantów z Mołdawii przewiduje także wizyty w jednostkach Policji na terenie Trójmiasta, Ustki i Słupska.
 
Skład mołdawskiej delegacji:
 
Victor Vitiuc
główny inspektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Generalnego Inspektoratu Policji
 
Ion Cazacu
komendant Komisariatu Policji w regionie Cahul
 
Vitalie Ionascu
wykładowca Wydziału Nauk Policyjnych Akademii MSW
 
Daniel Bleandura
dzielnicowy Inspektoratu Policji w regionie Balti
 
Serghei Pancrat
dzielnicowy Dyrekcji Policji w Kiszyniowie
 
Wizyta policjantów z Mołdawii w Polsce to pokłosie 10 projektów szkoleniowych, które polska Policja zrealizowała wspólnie ze stroną mołdawską. Na początku marca tego roku Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński uczestniczył w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie w obchodach pierwszej rocznicy powstania Generalnego Inspektoratu Policji Republiki Mołdawii. Szefowi polskiej Policji towarzyszył Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP insp. Rafał Łysakowski.

W trakcie marcowej wizyty miało też miejsce podpisanie „Deklaracji o Współpracy”. Podpis pod dokumentem złożył Komendant Główny Policji oraz Szef Generalnego Inspektoratu Policji Republiki Mołdawii.
 
Jak informuje Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, policjanci mołdawscy wielokrotnie podkreślali znaczenie współpracy z polską Policją i chętnie korzystają z polskich doświadczeń oraz rozwiązań organizacyjno-prawnych zarówno bieżących, jak i z okresu transformacji ustrojowej.

Przykładem tego może być wprowadzenie podziału na techników i ekspertów kryminalistyki oraz deklaracja korzystania z polskich doświadczeń w procesie starań o akredytację laboratoriów kryminalistycznych.
 
Początek wizyty policjantów z Mołdawii zbiegł się z oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego, którego podejmował Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wizyta policjantów z Mołdawii w Słupsku potrwa do 16 maja.

(SP w Słupsku / mj)

Powrót na górę strony