Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończyła się operacja "Jubileusz"

Data publikacji 05.06.2014

Policja wzdłuż tras przejazdu, antyterroryści na dachach budynków, policyjne śmigłowce krążące nad stolicą - tak wyglądała operacja "Jubileusz" polegająca na zabezpieczeniu obchodów 25-lecia wolności w Warszawie. Uczestniczyło w niej prawie 7 tysięcy policjantów. W sumie przez dwa dni przeprowadzono m.in. 579 konwojów kolumn z samochodami gości.

Tak dużej operacji związanej z wizytami głów państw w Polsce jeszcze nie było.  W sumie Polskę odwiedziły 54 delegacje zagraniczne, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Po zakończeniu uroczystości policjanci konwojowali m.in. delegacje na lotnisko. Policjanci starali się wyłączać ulice z ruchu na jak najkrótszy okres. Efekty przyniosła kampania informacyjna, która była prowadzona przed uroczystościami. Widać było, że jest mniejsze natężenie ruchu niż zazwyczaj.

Policjanci starali się kierować kierowców, którzy dojeżdżali do wyłączanych tras, na objazdy. Korki tworzyły się jednak w okolicach warszawskiego lotniska i w centrum. Innymi trasami jechało też część autobusów komunikacji miejskiej.

W sumie tylko we wtorek przeprowadzono ponad 100 pilotażów. Tylko we wtorek w ciągu dnia w akcję zabezpieczania obchodów zaangażowanych było ok. 3 tys. policjantów, w nocy z wtorku na środę - ok. tysiąc.

W środę rano policjanci np. ponownie sprawdzali mieszkania w kamienicach w pobliżu pl. Zamkowego, gdzie odbywały się główne uroczystości. Instruowali mieszkańców, by ze względów bezpieczeństwa nie otwierali okien, sprawdzali, czy w budynkach nie ma obcych osób, czy nie zostało coś zainstalowane na dachach.

Nad Warszawą krążyły policyjne śmigłowce - w najważniejszych momentach trzy. Wyposażone są one w sprzęt umożliwiający bezpośrednie przekazywanie rejestrowanego przez kamery obrazu do sztabu w KSP. Z śmigłowców sprawdzono m.in. dachy i to czy nie ma na nich podejrzanych osób lub podejrzanych przedmiotów.

We wtorek i w środę nad Warszawą wyłączona została przestrzeń powietrzna dla cywilnych statków powietrznych – m.in. helikopterów, śmigłowców czy dronów.

(PAP / mg)

Minister Spraw Wewnętrznych: obchody 4 czerwca dobrze zabezpieczone ►

Policyjne zabezpieczenie uroczystości na pl. Zamkowym z okazji 25-lecia polskiej wolności ►

Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w stolicy ►

Operacja "Jubileusz" - wyzwanie dla policjantów ruchu drogowego ►

Powrót na górę strony