Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Minister Spraw Wewnętrznych: obchody 4 czerwca dobrze zabezpieczone

Data publikacji 05.06.2014

Podczas zabezpieczania warszawskich uroczystości z okazji obchodów 4 czerwca nie doszło do poważnych incydentów - poinformował w czwartek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. W KSP odbyła się odprawa służb podsumowująca operację zabezpieczającą obchody 25-lecia wolności. Minister Spraw Wewnętrznych podziękował za przygotowanie i pogratulował funkcjonariuszom sukcesu.

Prawie 7 tys. policjantów było w sumie zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa obchodów 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. Stołecznych policjantów wsparło także około 2500 funkcjonariuszy z innych garnizonów. W akcji użyto także ponad 2300 pojazdów policyjnych oraz trzy śmigłowce.

Do głównych zadań policjantów należało m.in. zabezpieczenie tras przejazdów delegacji i miejsc pobytu gości oraz pilnowanie, by ruch drogowy przebiegał bez większych zakłóceń. Policjanci wstrzymywali ruch na jak najkrótszy czas, tak aby uniknąć korków. Efekty przyniosła także kampania informacyjna dotycząca utrudnień w ruch 3 i 4 czerwca w Warszawie. Dzięki tym działaniom udało się uniknąć paraliżu na stołecznych ulicach, a ruch odbywał się płynnie.

- Ta akcja w stopniu skomplikowania porównywalna jest z takimi wizytami jak wizyta papieska czy Euro 2012. Nie mieliśmy do czynienia z aż tyloma ludźmi, ale z takim zagęszczeniem osób ochranianych i tak wyśrubowanymi standardami bezpieczeństwa, że skala operacji pod względem logistycznym i zaangażowanych środków była porównywalna – powiedział podczas briefingu w siedzibie Komendy Stołecznej Policji szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister zaznaczył, że operacja zabezpieczająca obchody 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 r. była wynikiem starannych przygotowań służb i sztabu powołanego w MSW. – Wszystko przechodziło płynnie i bez przeszkód. Chciałbym zwrócić uwagę, że działaliśmy na wysokim poziomie konieczności zapewnienia ochrony 70 osób oraz prezydenta USA, którego ochrona należy do najwyższej na świecie. Mimo tego udało się w taki sposób zaplanować i przeprowadzić tę operację, by ruch na ulicach, mimo przejazdu dziennie 280 eskort, odbywał się płynnie. Zatrzymywany był jedynie na czas przejazdu, a tuż po był ponownie uruchamiany – tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami szef MSW.

Podkreślił przy tym wysiłek Policji oraz Biura Ochrony Rządu, „które dźwigały na sobie ciężar bezpieczeństwa ochranianych osób”. Jak wielkim wykazały się profesjonalizmem świadczy fakt, że podczas obchodów nie doszło do żadnych poważnych incydentów. Te, które zaistniały, nie wpłynęły na przebieg imprezy – zostały odpowiednio wcześniej zabezpieczone przez funkcjonariuszy.

- Jeden z nich dotyczył miejsca, w którym przemawiali prezydent B. Komorowski i B. Obama. BOR zabezpieczyło materiał samo rozwijający się, który miał być zdalnie uruchomiony w momencie imprezy. (…) Zostało to zauważone i zdemontowane w ostatniej chwili po to, by organizator tego protestu nie uruchomił kolejnego działania – tłumaczył Minister.

Kolejny incydent dotyczył kobiety, która wjechała na terytorium Polski, a która była podobna do osoby znanej z udziału w zamachach terrorystycznych. Informacja ta została w ciągu kilku godzin sprawdzona.

- To są drobne incydenty, które zawsze zdarzają się przy tego typu imprezach, natomiast są świadectwem tego, że byliśmy gotowi na rozwiązywanie o wiele bardziej poważniejszych problemów – ocenił szef MSW. Podsumowując działania służb oraz Sztabu MSW koordynowanego przez wiceministra Grzegorza Karpińskiego, wyraził swoje uznanie dla ich pracy oraz pogratulował wszystkim funkcjonariuszom, którzy przyczynili się do pomyślnego zakończenia działań zabezpieczających.

(msw.gov.pl, PAP / mg)

Zakończyła się operacja "Jubileusz" ►

Policyjne zabezpieczenie uroczystości na pl. Zamkowym z okazji 25-lecia polskiej wolności ►

Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w stolicy ►

Operacja "Jubileusz" - wyzwanie dla policjantów ruchu drogowego ►

Powrót na górę strony