Weteran policyjnego pływania

Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie dysponuje wieloma typami jednostek pływających. Oprócz tych nowoczesnych jest wśród nich również weteran – perełka pamiętająca czasy porucznika Borewicza – łódź motorowa Jesion IV, która w służbie pozostaje od 1991 roku, która mimo swojego wieku z powodzeniem sprawdza się na wodzie.

Jesion IV to łódź motorowa o długości 6 m, z napędem strugowym, zasilanym stacjonarnym silnikiem benzynowym od Fiata 125p 1500 produkcji FSO. Posiada dwa zbiorniki paliwa, zużycie benzyny wynosi 7,5 l/mth. Jest to więc motorówka tania w eksploatacji, a dostępność i niska cena części zamiennych powoduje że nadal jest "na chodzie”. Na bieżąco remontowana i konserwowana wciąż ma oryginalne wyposażenie. Na jej żywotność niemały wpływ ma dbałość o sprzęt policjantów korzystających ze sprzętu wodnego jak również profesjonalna obsługa mechaników z Komisariatu Rzecznego. To właśnie dzięki ich pasji łódź nadal pływa po Wiśle.

Jesion to łódź o małym zanurzeniu (31 cm), co ma duże znaczenie przy niskich stanach wody oraz wtedy gdy patrolować trzeba trudno dostępne obszary. Duża przestrzeń pozwala zabrać na pokład potencjalne poszkodowane osoby lub dodatkowy sprzęt a dzięki specjalnemu oświetleniu możliwe jest pełnienie patroli nocnych.

Na stanie Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie znajdują się dwie łodzie motorowe Jesion. Jedna stacjonuje w Porcie Praskim w Warszawie, druga w Nowym Dworze Mazowieckim.
 

Film Weteran policyjnego pływania

Pobierz plik Weteran policyjnego pływania (format mp4 - rozmiar 29.87 MB)

Powrót na górę strony