Galerie zdjęć

Lotnictwo w Policji

100 profesjonalnie wyszkolonych lotników, 15 statków powietrznych i pełna gotowość do lotów przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu w każdych warunkach pogodowych – to najkrótsza charakterystyka policyjnego lotnictwa.

Oprócz bieżącego wykonywania zadań policyjnych - poszukiwań zaginionych, lokalizowania plantacji narkotyków i dziupli samochodowych, zabezpieczania z powietrza zatrzymań najgroźniejszych przestępców, monitorowania natężenia ruchu drogowego – dni i noce służby wypełniane są ćwiczeniami i szkoleniami. Między innymi są to szkolenia pilotów w lotach: nad terenem górzystym, na zrzut skoczków spadochronowych, z urządzeniami specjalnymi oraz z ładunkiem na zaczepie zewnętrznym, a także nad morzem.

Znaczna część ćwiczeń dotyczy przygotowań do EURO 2012. Siły i środki Lotnictwa Policji przeznaczone będą do wsparcia zadań Policji w ramach zabezpieczania organizacji mistrzostw.

W ubiegłym roku policyjni lotnicy spędzili w powietrzu ponad 2000 godzin. Loty wykonywane są na 15 maszynach stacjonujących w 6 bazach lotniczych. Aktualnie Policja posiada 6 maszyn M-2, 2 maszyny M-8, 2 maszyny W-3 Sokół, 2 maszyny PZL Kania, 2 maszyny Bell 206 i 1 Bell 412.

(gp / mg, fot. Marek Szałajski)

Zobacz film >>

Powrót na górę strony