Lotnictwo Policji - Aktualności

Policja.pl

Grupa policyjnych lotników i strażaków z Black Hawka gasi pożary w Turcji

Data publikacji 08.08.2021

Pierwsza akcja gaśnicza za nimi. Od niedzieli rano jest już w Dalaman, w prowincji Muglas w Turcji, policyjny Black Hawk S-70i wraz z grupą policyjnych lotników i strażaków. Dzień wcześniej do wyznaczonego miejsca dotarło trzech innych strażaków drogą lądową. Teraz grupa ratownicza z Polski jest w komplecie i działa. Od rana do wieczora przez najbliższe dni dwie załogi na zmianę gasić będą pożary w trudnodostępnym, górzystym terenie, w ekstremalnie trudnych warunkach.

Podczas dzisiejszej porannej odprawy z tureckimi służbami poszczególnym załogom śmigłowców gaszącym pożary wyznaczane zostały strefy działań. Nam również przydzielono konkretne zadania i rozpoczęliśmy przygotowania do operacji w okolicach miejscowości Yilanli, około 40 mil na północ od lotniska w Dalaman. W policyjnym śmigłowcu zamontowaliśmy specjalny zbiornik do gaszenia pożaru z powietrza i około 10.00 czasu lokalnego wystartowaliśmy Black Hawkiem wyposażonym w Bambi Bucket o pojemności 3 tys. litrów na pierwszą akcję gaśniczą.

Dzięki tureckiemu łącznikowi na pokładzie, który doskonale zna teren, w ciągu 2 godzin łącznie z dolotem w rejon działań wykonaliśmy łącznie 10 precyzyjnych zrzutów. Oprócz nas w rejonie działały jeszcze 3 inne śmiglowce i samolot, z pokładów których gaszono pożary - mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP, który razem z pozostałymi członkami zespołu brał udział w tej właśnie akcji. 

W okolicy panują ekstremalnie trudne warunki. Temperatura około 40 stopni Celsjusza, wieje silny wiatr, niebo zasnute jest gęstym dymem. Poprzez kolejne zrzuty wody ze śmigłowca, w ramach wyznaczonego obszaru, staramy się nie dopuścić do rozprzestrzeniania się pożaru. Działamy w bardzo trudno dostępnych, górzystych, gęsto porośniętych roślinnością terenach. Sytuacja jest poważna - dodaje insp. pil. Robert Sitek.

Tekst: ml. insp. Anna Kędzierzawska
Foto: asp. szt. Przemysław Jezutek
Film: kom. Adrian Stefanowski

Film Grupa policyjnych lotników i strażaków z Black Hawka gasi pożary w Turcji

Pobierz plik Grupa policyjnych lotników i strażaków z Black Hawka gasi pożary w Turcji (format mp4 - rozmiar 5.98 MB)

Film Grupa policyjnych lotników i strażaków z Black Hawka gasi pożary w Turcji - nagranie z pokładu śmigłowca

Pobierz plik Grupa policyjnych lotników i strażaków z Black Hawka gasi pożary w Turcji - nagranie z pokładu śmigłowca (format mp4 - rozmiar 3.32 MB)

Powrót na górę strony