Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie
To był już 25. lot policyjnego śmigłowca z organami na pokładzie, ale pierwszy, kiedy lotnicy pomogli w transporcie aż trzech organów do transplantacji jednocześnie. Zadania nie ułatwiały im trudne warunki atmosferyczne w kraju. Silne porywy wiatru, duże turbulencje, chmury burzowe z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem - tylko policyjnym Black Hawkiem można było wykonać to zadanie. Lotnicy z Warszawy poradzili sobie doskonale i w 50 minut ze szpitala w Lubelskiem do szpitala Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie bezpiecznie dostarczyli płuca dla 60-letniego pacjenta oraz nerkę i trzustkę dla 30-letniej kobiety. Pacjenci są już po zabiegach przeszczepienia organów i pod czujnym okiem lekarzy wracają do zdrowia.
- Gdy odbieram telefon od koordynatora ds. transplantacji z zapytaniem o możliwość organizacji lotu z organem, wiem, że z reguły wykorzystano już inne możliwości i jesteśmy jedyną formacją, która może pomóc. Ograniczony czas, warunki atmosferyczne, dostępność załogi i sprzętu – to tylko część czynników, które bierzemy pod uwagę w takich sytuacjach. Aby wszystko odbyło się bezpiecznie, musimy zadbać dokładnie o każdy etap akcji. O powodzeniu misji& z pewnością decydują też wypracowane przez kolejne miesiące procedury z wojewódzkimi koordynatorami ds. transplantacji. To one m.in. sprawiają, że bez przeszkód, sprawnie i profesjonalnie przeprowadzana jest każda kolejna akcja – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.
Ogromne znaczenie dla bezpiecznego dostarczenia organów do szpitala mają też szczegóły dotyczące miejsca startu i lądowania. Tym razem policyjni lotnicy po raz pierwszy z organami na pokładzie lądowali w „lekkim przyziemieniu” na helipadzie warszawskiego szpitala przy ul. Wołoskiej. - Wszystko przebiegło z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i całkowicie bezpiecznie. W zeszłym roku razem z medykami i kontrterrorystami wspólnie ćwiczyliśmy w tym miejscu różne warianty lądowań z wykorzystaniem zarówno Bella-407GXi, jak i S-70i Black Hawka oraz bezpieczne sposoby transportu i opuszczania policyjnego śmigłowca. Teraz te wszystkie umiejętności przydały się w praktyce – dodaje insp. pil. Robert Sitek.
Transport organów ze szpitala w Lubelskiem zajął policyjnym lotnikom niecałą godzinę. Kilka minut później w szpitalu Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie na dwóch blokach operacyjnych rozpoczęły się operacje dwojga pacjentów: 30-letniej kobiety, której wszczepiono nerkę i trzustkę oraz 60-letniego mężczyzny, który do tego, aby znów cieszyć się zdrowiem, potrzebował nowego płuca.
Jak zgodnie podkreślają kardiochirurdzy obu zespołów medycznych biorących czas w przypadku transplantologii ma olbrzymie znaczenie. Im krótszy jest czas zimnego niedokrwienia organów tym szybciej biorcy wracają do pełni sił i zdrowia. – Kobieta, której przeszczepiliśmy nerkę oraz trzustkę jest już przytomna i czuje się dobrze, oba narządy pracują, tak jak powinny – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Durlik z Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.
Podobnie czuje się pacjent, któremu przeszczepiono płuco. – Operacja trwała 12 godzin, dlatego jesteśmy wdzięczni, że tak szybko i sprawnie udało się przetransportować do nas organ. Mężczyzna został już odłączony od aparatury i oddycha samodzielnie – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i dodaje: - Teraz czeka go jeszcze rehabilitacja. Mamy nadzieję, że szybko powróci do pełni sił oraz zdrowia.
To był już 25 lot w ciągu ostatnich dwóch lat z organami na pokładzie policyjnego śmigłowca. Po raz pierwszy na pokładzie naszej maszyny transportowane były aż trzy organy do transplantacji jednocześnie. Po raz pierwszy też braliśmy udział w przewiezieniu: płuc, trzustki oraz nerki. Do tej pory pomagaliśmy medykom ratować ludzkie życie transportując serce (22 razy) oraz wątrobę (2 razy).
Poprzednie akcje transportu organów z udziałem policyjnych lotników:
- Lot z sercem
- Z sercem na pokładzie policyjnego Bella
- "Akcja Serce" - pomogli policyjni lotnicy
- Policyjny Black Hawk z sercem na pokładzie
- Wyjątkowy dzień - wyjątkowy dar. Serce w policyjnym śmigłowcu
- Policyjny Black Hawk znów w akcji. Z sercem po serce
- Z Pomorza na Dolny Śląsk - policyjnym Black Hawkiem na ratunek 40-latkowi
- Lot policyjnego "Sokoła" z sercem dla 31-latka
- Ze wschodniej granicy na Pomorze - lot z podwójnym sercem
- Black Hawk z cennym organem na pokładzie
- Majówka z niejednym sercem
- Weekendowa misja z sercem
- Szczęśliwa 13
- Policyjny śmigłowiec zdążył na czas
- Podniebna sztafeta z sercem na pokładzie
- Wakacyjne loty z sercem
- Nowe życie z drugim sercem
- Wspólnie możemy więcej
- Trzynastego - wszystko zdarzyć się może
- Policyjnym Bellem po serce do transplantacji
Tekst: mł. insp. Anna Kędzierzawska oraz Agnieszka Włodarska z Biura Komunikacji Społecznej KGP
Film: asp. Krzysztof Martirosjan z KWP w Lublinie, Artur Orliński z Biura Komunikacji Społecznej KGP
Montaż: Artur Orliński z Biura Komunikacji Społecznej KGP
Nagranie audio Audiodeskrypcja do filmu: Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie
Pobierz plik Audiodeskrypcja do filmu: Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie (format mp3 - rozmiar 7.34 MB)