Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Inauguracja akcji w Olsztynie

Data publikacji 15.06.2022

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa, jest profilaktyka. Dlatego już po raz szósty wystartowała ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Tym razem akcja została zainaugurowana na Plaży Miejskiej w Olsztynie obok posterunku Policji znajdującego się nad Jeziorem Ukiel. Podczas festynu odbyła się również premiera trzech spotów informacyjnych przygotowanych przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z Biurem Prewencji KGP, w których wzięły udział reprezentantki Polski w kajakarstwie - medalistki Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa. Jej bezpośrednimi adresatami są osoby przebywające nad wodą – zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Natomiast adresatami pośrednimi są zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne).

Inauguracja akcji miała miejsce15 czerwca br. w Olsztynie na Plaży Miejskiej nad Jeziorem Ukiel obok budynku, w którym mieści się posterunek Policji.

Honorowym patronatem uroczystość objął Prezydent Miasta Olsztyna. Partnerem akcji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, podobnie jak w latach ubiegłych, jest Fundacja PZU.

W inauguracji akcji uczestniczyli m.in.: nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Pan Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pani Jolanta Piotrowska Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Robert Kumor, Pan Stanisław Gorczyca Sekretarz Miasta Olsztyna, Pan Łukasz Gieczewski Dyrektor Delegatury w Giżycku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, komendanci miejscy i powiatowi z garnizonu warmińsko-mazurskiego, policjanci oraz dzieci i młodzież z lokalnych szkół, a wśród nich dzieci z Ukrainy, które przebywają w Polsce z powodu wojny w ich kraju.

Szczególnie z myślą właśnie o dzieciach i młodzieży, które już za kilka dni rozpoczną wakacje, przygotowane zostały stoiska informacyjne, na który policjanci przekazywali wiele przydatnych informacji dotyczących m.in. bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i rodzajów służby pełnionej przez policjantów. Ponadto zainteresowani mogli z bliska przyjrzeć się policyjnym pojazdom i sprzętom służbowym. Do współpracy przy organizacji stoisk profilaktycznych zaproszono KWP w Olsztynie, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Urząd Miasta w Olsztynie, Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Białystok – Rozlewnia Olsztyn, PSP KMP Olsztyn, WOPR Olsztyn, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Giżycku.

Podczas festynu miała miejsce premiera trzech spotów przygotowanych przez Biuro Prewencji wspólnie z Biurem Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji przy współudziale Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Kajakarek dot. bezpieczeństwa nad wodą.

Zaprezentowane również zostały prewencyjne materiały filmowe dotyczące bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu. Wśród nich film, którego pomysłodawcą był asp. Wojciecha Szarejko z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. To policjant, który w przeszłości napisał piosenkę o Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie i jest współautorem utworu „Dumny z bycia psem”. Impulsem do filmu było tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w 2020 roku w Galinach. Utopił się tam 16 letni chłopak, który wyszedł na krótkie spotkanie ze znajomymi, miał wrócić na kolację…

Film Spot prewencyjny z KPP w Bartoszycach

Opis filmu: Spot prewencyjny z KPP w Bartoszycach dotyczący bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Pobierz plik Spot prewencyjny z KPP w Bartoszycach (format mp4 - rozmiar 36.78 MB)

Ponadto, dzieci mogły również poznać historię Poli - małej rezolutnej dziewczynki, która „posiadała talent pakowania się w tarapaty”, z których później wyciągał ją pewien policjant. Pola to bohaterka 13. bajek opublikowanych w książeczce „Na ratunek Poli”. Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań policjantów warmińsko-mazurskich, skierowanych do najmłodszych uczniów pod hasłem "Profilaktyka Smyka". Każdą z bajek można nie tylko przeczytać i zobaczyć na kartach książeczki. Przygody rezolutnej dziewczynki trafiły także do Internetu, za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom i przygotowali nagrania. Jedno z nich dotyczyło właśnie bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

W wyniku starań policjantów powstał pakiet edukacyjny, obejmujący m.in. dokładne scenariusze zajęć o bezpieczeństwie oraz kolorowanki dla dzieci. Co ważne, Pola nie jest idealna, nie zawsze potrafi się właściwie zachować, ale dzięki pomocy policjanta w końcu radzi sobie z przeciwnościami. Dlatego i policjanci, i wspomagający ich pedagodzy liczą na to, że te wierszyki trafią do najmłodszych, dla których staną się cenną lekcją również na czas wakacji. Dzięki wsparciu ze strony m.in. lokalnych samorządów książeczka z bajkami już trafiła do wszystkich powiatów na Warmii i Mazurach. Natomiast dzięki wsparciu ze strony Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie powstała również wersja ukraińskojęzyczna książeczki, po to by Polę oraz zasady bezpieczeństwa mogły poznać również dzieci z Ukrainy przebywające na Warmii i Mazurach.

Osoby, które o tej porze pojawiły się przy Kapitanacie na Plaży Miejskiej w Olsztynie miały również okazję obejrzeć pokaz akcji ratowniczej na wodzie przygotowany przez policjantów. Policjanci Biura Prewencji KKGP oraz KWP w Olsztynie oprócz swoich pojazdów przygotowali również zabawy dla najmłodszych w postaci m.in. toru przeszkód do pokonania, zawodów na torze jazdy dla rowerów i terenowej gry planszowej. A trochę starsi mogli dowiedzieć się jak działa i jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak wygląda proces rekrutacji do Policji oraz porozmawiać na tematy związane z przeciwdziałaniem przestępczości.

(Biuro Prewencji KGP oraz KWP Olsztyn)

 • trzej policyjni ratownicy medyczni w ubraniu służbowym
  Policyjni ratownicy medyczni
 • Policjant przewodnik psa służbowego z psem
  Policjant przewodnik psa służbowego z psem
 • Dzieci w trakcie gry w plenerową grę planszową
  Dzieci w trakcie gry w plenerową grę planszową
 • Dziecko z balonikiem w ręku, kobieta obok dziecka i dwoje policjantów po bokach
  Spotkanie z policjantką
 • Policjantka podczas spotkania z dziećmi
  Policjantka podczas spotkania z dziećmi
 • Policjantka podczas spotkania z dziećmi
  Policjantka podczas spotkania z dziećmi
 • Policjantka podczas spotkania z dziećmi
  Policjantka podczas spotkania z dziećmi
 • Policjantka podczas spotkania z dziećmi
  Policjantka podczas spotkania z dziećmi
 • Policjantka oraz chłopiec z nałożonymi goglami VR
  Policjantka oraz chłopiec z nałożonymi goglami VR
 • Dzieci ubrane w sprzęt policyjny i policjant
  Dzieci ubrane w sprzęt policyjny i policjant
 • Policjanci biorący udział w akcji stojący w rzędzie
  Policjanci biorący udział w akcji
 • Gadżety akcji
  Gadżety akcji
 • Sierżant Bóbr w towarzystwie dzieci
  Sierżant Bóbr w towarzystwie dzieci
 • Dzieci stojące przed policjantami
  Dzieci stojące przed policjantami
 • Uczestnicy inauguracji akcji. Po lewej stoją policjanci na środku dziennikarze a po prawej dzieci
  Uczestnicy inauguracji akcji
 • Uczestnicy inauguracji akcji
  Uczestnicy inauguracji akcji
 • insp. Robert Kumor
  insp. Robert Kumor
 • nadinsp. Tomasz Klimek
  nadinsp. Tomasz Klimek
 • Sierżant Bóbr w towarzystwie uczestników inauguracji
  Sierżant Bóbr w towarzystwie uczestników inauguracji
 • Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski
  Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski
 • Ulotki informacyjne
  Ulotki informacyjne
 • insp. Robert Kumor
  insp. Robert Kumor
 • Sierżant Bóbr w towarzystwie dzieci
  Sierżant Bóbr w towarzystwie dzieci
 • Policyjne łódki na wodzie
  Policyjne łódki na wodzie
 • Policyjne łódki na wodzie
  Policyjne łódki na wodzie
 • Obserwatorzy na pomoście i policyjna łódka na wodzie
  Obserwatorzy na pomoście i policyjna łódka na wodzie
 • Policyjne łódki z wodniakami na wodzie
  Policyjne łódki z wodniakami na wodzie
 • Policyjna łódka na wodzie
  Policyjna łódka
 • insp. Robert Kumor przed mikrofonem Radia Olsztyn
  insp. Robert Kumor przed mikrofonem Radia Olsztyn
 • Policjanci w Posterunku Policji na Plaży Miejskiej w Olsztynie
  Policjanci w Posterunku Policji na Plaży Miejskiej w Olsztynie
 • Policjanci w Posterunku Policji na Plaży Miejskiej w Olsztynie
  Policjanci w Posterunku Policji na Plaży Miejskiej w Olsztynie
 • Policjant przewodnik psa służbowego z psem oraz umundurowany policjant
  Policjant przewodnik psa służbowego z psem i nadinsp. Tomasz Klimek
 • Uczestnicy inauguracji akcji. Dwie osoby dorosłe stojące pod namiotem ustawionym przed grupą dzieci
  Uczestnicy inauguracji akcji
 • Ratownicy medyczni i dzieci obserwujące pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem fantoma
  Ratownicy medyczni i dzieci
 • Test z użyciem narkogogli symulujących zaburzenia wzroku wywołane substancją psychoaktywną. Gogle założył chłopiec a obok niego stoi policjant
  Test z użyciem narkogogli symulujących zaburzenia wzroku wywołane substancją psychoaktywną
 • Namiot i dwie kobiety z Urzędu Miasta w Olsztynie oraz dzieci stojące przed nimi
  Namiot i przedstawiciele Urzędu Miasta w Olsztynie
 • Przewodnicy psów służbowych idący ścieżką między trawnikami a w tle za nimi bawiące się dzieci
  Przewodnicy psów służbowych
 • Sierżant Bóbr, czyli osoba ubrana w strój policyjnej maskotki a obok policjant trzymający w rękach dziecko
  Sierżant Bóbr i przyjaciele
 • Dzieci w trakcie gry w plenerową grę planszową. Duża plansza rozłożona na trawniku i dzieci na niej
  Dzieci w trakcie gry w plenerową grę planszową
 • Policyjny dron ustawiony na parkingu przed radiowozem
  Policyjny dron przed radiowozem
 • Sierżant Bóbr, czyli osoba ubrana w policyjną maskotkę, w towarzystwie dzieci
  Sierżant Bóbr w towarzystwie dzieci
 • Policjant pod niebieskim namiotem przed którym stoją słuchające go dzieci
  Uczestnicy inauguracji akcji
 • Dzieci idące parkingiem pomiędzy namiotami z chorągiewkami w rękach
  Uczestnicy inauguracji akcji
 • Plansza do gry rozłożona na trawniku a za nią grupa dzieci
  Plenerowa gra planszowa
 • Logo akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
  Logo akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony