Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Data publikacji 28.10.2022

Dzisiaj na warszawskich Powązkach odbył się briefing dotyczący bezpieczeństwa w okresie Dnia Wszystkich Świętych z udziałem Rzecznika Prasowego KGP insp. Mariusza Ciarki, nadkom. Roberta Opasa z BRD KGP, Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ i Dyrektora Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorza Giemzy. Poruszono zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także bezpieczeństwem naszych domów i mieszkań. Okres Wszystkich Świętych to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym.

Okres Wszystkich Świętych to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym.

Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem.

Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach. Bądźmy jednak przygotowani, że mimo starań funkcjonariuszy możemy napotkać utrudnienia.  Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym.

Policjanci będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami.

Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, w tym dużo osób starszych a zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, wcześnie zapadając zmrok, opady atmosferyczne – szczególnie wpływają na zmniejszoną w tym czasie widoczność.

Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy przy wielu z nich wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami jeszcze przed wyruszeniem w podróż.

Przypominamy, że w okresie Wszystkich Świętych obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu. W dniach: 31 października w godz. 18.00 – 22.00, 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00.

Po raz kolejny w promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez emisję spotu dotyczącego policyjnych działań na ekranach LED rozmieszczonych na terenie całego kraju. włączyła się firma Screen Network S.A.

Aby te dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, ważne jest zachowanie rozsądku, wzmożona czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa: Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2022  

(BRD KGP, mw BKS KGP)

Infomacje z województw dotyczące działań w okresie Wszystkich Świętych:

  • uczestnicy briefingu i zebrani na miejscu dziennikarze
  • uczestnicy briefingu i zebrani na miejscu dziennikarze
  • uczestnicy briefingu i zebrani na miejscu dziennikarze
  • uczestnicy briefingu i zebrani na miejscu dziennikarze
  • uczestnicy briefingu i zebrani na miejscu dziennikarze

Film Spot - Bezpieczeństwo na drodze

Pobierz plik Spot - Bezpieczeństwo na drodze (format mp4 - rozmiar 3.11 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony