Działania służby prewencyjnej w 2024 roku
Rok 2024 był dla polskiej Policji pełen wyzwań. Był to rok przełomowy, zahamowaliśmy negatywne skutki kilkuletniego okresu pandemii i zapaści kadrowej, budując mocne podstawy do dalszych działań, co pozwala patrzeć optymistycznie w przyszłość. Wszystkie te czynniki były szczególnie odczuwalne w największej i najbardziej różnorodnej z policyjnych służb, czyli służbie prewencyjnej. Służbie, która jest najbliżej społeczeństwa i w znacznym stopniu buduje wizerunek całej formacji policyjnej.
Motto polskiej Policji „Pomagamy i chronimy” ma szczególne odniesienie do policjantów służby prewencyjnej, którzy często nie uczestniczą w spektakularnych akcjach, ale codziennie są wśród ludzi, swoich mieszkańców, wsłuchują się w ich głosy i starają się spełnić ich oczekiwania w zakresie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, tym samym uspołeczniając swoje działania.
Pojedyncze działania nie zawsze są spektakularne, jednak ich liczba robi wrażenie. W 2024 roku policjanci:
► zrealizowali 5 094 354 służb o charakterze patrolowo-interwencyjnym i obchodowych,
► przeprowadzili 5 188 416 interwencji, w tym 28 795 dotyczących przemocy w rodzinie "Niebieskie Karty”,
► zatrzymali 105 774 sprawców przestępstw na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu,
► ujawnili 107 961 osób poszukiwanych,
► ujawnili 1 943 poszukiwane pojazdy,
► udzielili 51 268 pomocy i asyst uprawnionym organom,
► wykonali 3 514 364 wywiadów i ustaleń,
► w związku z działaniami wylegitymowali 10 577 609 osób,
► ujawnili 7 490 110 wykroczeń, z czego:
- 3 852 653 zakończono nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego,
- 2 884 069 zakończono zastosowaniem środków oddziaływania poza karnego (art. 41 k.w.),
- 327 505 zakończono skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu;
► zrealizowali 116 819 konwojów, w ramach których przetransportowali 150 115 osób, pokonując 10 662 969 km,
► w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych umieścili 228 813 osób, z czego 57 124 w celu wytrzeźwienia.
W ramach działań związanych z zaangażowaniem społeczeństwa w poprawę bezpieczeństwa, Policja obsługuje Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Z aplikacji dotychczas skorzystało 4 482 689 użytkowników, którzy nanieśli łącznie 3 699 581 zagrożeń. W samym 2024 roku zgłoszono 659 013 zagrożeń, co daje ponad 1 800 w ciągu jednej doby. Spośród wszystkich informacji ponad 50% zostało potwierdzonych przez Policję, w efekcie czego zagrożenia te zostały wyeliminowane bądź są na etapie ich eliminacji.
Policjanci służby prewencyjnej nie mogą być wyłącznie utożsamiani z codziennymi patrolami ulic naszych miast i wsi, albowiem istotnym elementem jest organizacja służby w środkach komunikacji publicznej, kolejowych w tym w ramach międzynarodowej organizacji UE-RAIPOL, a także działań na terenach wodnych oraz na zorganizowanych stokach narciarskich.
Ciekawostką może być fakt, że polscy policjanci, współpracując z polskimi placówkami dyplomatycznymi, podążając za Polakami w sezonie letnim i zimowym, pełnią służbę patrolową również na terenie Chorwacji, Bułgarii czy Włoch. W ostatnich latach do takiej służby łącznie skierowaliśmy już 172 policjantów, podobnie będzie w 2025 roku.
Więcej informacji:
- Polscy policjanci po raz kolejny dbają o bezpieczeństwo polskich turystów na wybrzeżu Adriatyku i Morza Czarnego
- Polskie patrole policyjne na ulicach włoskiej Wenecji
- Polscy policjanci pełnia służbę na stokach narciarskich we Włoszech
Zadania służby prewencyjnej sięgają daleko poza granice kraju, albowiem organizowane przez Biuro Prewencji KGP konwoje zagraniczne dotyczą praktycznie całego świata. Dotychczas sprowadzaliśmy Polaków pozostających w zainteresowaniu organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z blisko 60 państw na wszystkich kontynentach. Nie są to przypadki incydentalne, albowiem w samym 2024 roku policjanci:
► zrealizowali 453 konwoje zagraniczne, w ramach których przetransportowano 731 osób poszukiwanych/pozbawionych wolności, w tym:
- 444 samolotami rejsowymi (635 osób),
- 9 wojskowymi samolotami transportowymi CASA C-295 (96 osób).
Konwoje realizowano w głównej mierze z krajów europejskich, ale także z odległych destynacji, takich jak: Argentyna, Brazylia, Meksyk, Panama, Paragwaj, Peru, Wenezuela, czy USA.
Ponadto policjanci koordynowali na drogowych i lotniczych przejściach granicznych przekazanie/przejęcie 674 osób w ramach 453 konwojów.
Policja, jako organizacja stale doskonaląca się, podejmuje działania zmierzające do stałego podnoszenia wiedzy i umiejętności policjantów, stąd też szkolenia centralne uzupełniane są przedsięwzięciami o charakterze szkoleniowym, w eliminacjach do których uczestniczą wszyscy policjanci danej specjalizacji. W 2024 roku przeprowadzono:
► VII Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w ratownictwie wodnym,
► XXVIII Ogólnopolskie Zawody Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”,
► XXI Kynologiczne Mistrzostwa Policji,
► XIV Ogólnopolskie Zawody Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”,
► V Ogólnopolski Konkurs dla Funkcjonariuszy Policji – Oskarżycieli Publicznych.
Zauważyć należy, że w pionie prewencji służą nie tylko policjanci, ale również nasi czworonożni pomocnicy, a więc psy i konie służbowe. Aktualnie służbę w Policji pełni 867 psów służbowych specjalizacjach prewencyjnych, z których 133 „wstąpiło do służby” w 2024 roku. Na „emeryturę” w tym czasie odeszło 105 psów służbowych. Posiadamy także 63 konie służbowe, z których 10 zostało zakupionych w 2024 roku.
Tu kolejna ciekawostka: polska Policja należy do jednych z najbardziej humanitarnych organizacji na świecie, albowiem po zakończeniu służby dożywotnio zwierzętom służbowym jest zapewniane stosowne świadczenie emerytalne przeznaczone na utrzymanie i opiekę medyczną.
Prewencja nie mogłaby istnieć bez szeroko zakrojonych działań profilaktycznych, których celem jest edukowanie społeczeństwa i zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom.
Budowanie społecznego zaufania to jeden z kluczowych elementów działania Policji. Chcemy być transparentni, dlatego zależy nam, by komunikacja ze społeczeństwem była zawsze jasna i dostępna dla wszystkich grup społecznych. Przez cały rok angażowaliśmy się w dialog z obywatelami, słuchaliśmy ich opinii i reagowaliśmy na ich potrzeby, przygotowując np. oryginalne i angażujące szerokie grono odbiorców kampanie społeczne oraz projekty informacyjno-edukacyjne.
Jedną z największych kampanii, którą Policja prowadziła w minionym roku była kampania społeczna dotycząca zaginięć osób 60+ - #JestemTuCZEKAM. To projekt Biura Komunikacji Społecznej i Biura Kryminalnego KGP, którego partnerami była Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Stowarzyszenie Alzheimer Polska.
Celem kampanii było podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska zaginięć seniorów, edukacja w zakresie zapobiegania zaginięciom oraz właściwej i szybkiej reakcji w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, poruszenie opinii publicznej i wywołanie dyskursu na temat problemu.
Kampania ruszyła 21 września 2024 r. w Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Wtedy opublikowaliśmy artykuł i spot zapowiadający kampanię. Zgodnie z założeniami wszystkie przygotowane materiały publikowaliśmy na portalu policja.pl i w mediach społecznościowych. Na potrzeby kampanii powstały łącznie cztery spoty, w tym Zapobiegaj, Działaj, Reaguj oraz materiał wideo z eksperymentu społecznego przeprowadzonego na ulicach Warszawy. W spotach wykorzystaliśmy zapisy z oryginalnych zgłoszeń zaginięć.
W efekcie dotarliśmy z naszą kampanią do ponad 10 mln odbiorców korzystających z mediów ogólnopolskich, jak i lokalnych portali i serwisów internetowych. Odnotowaliśmy około 200 tys. wyświetleń na social mediach KGP i liczba stale rośnie. Udzielaliśmy w tym czasie wywiadów do radia i telewizji. Nasze spoty i wideo z eksperymentu publikowane były m.in. w: Panoramie, Polsat News, Faktach TVN, Teleexpresie, TVP Info, TVP 1, TVP 3, Silver TV, TV 24, Polskim Radiu. Użytkownicy sieci podkreślali, że jest to niezwykle ważna i potrzebna kampania.
Nie bądź zombi! Twój przeciwnik cheatuje!
Niemal każdego dnia polskie i światowe media informują na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje, nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, chęci oderwania się od problemów codzienności a czasami zwykłej ciekawości, zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna eksperymentować z narkotykami prędzej czy później zacznie być uzależniony. Jak mówią specjaliści, w przypadku np. fentanylu, jednego z najsilniejszych leków przeciwbólowych, jaki obecnie istnieje, stosowanego m.in. w onkologii i medycynie paliatywnej – jeśli zacznie się go przyjmować bez wyraźnych wskazań medycznych, w sposób niekontrolowany, uzależnienie następuje dużo szybciej niż po innych środkach o działaniu narkotycznym.
Chcąc zwrócić uwagę na ten problem, w Biurze Komunikacji Społecznej KGP zrodził się pomysł na stworzenie spotu skierowanego do młodych osób. Powstał on z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Niektóre ze scen w tym kilkunastosekundowym filmiku mogą wydawać się drastyczne – ale możecie nam wierzyć, że rozpacz najbliższych, kiedy funkcjonariusze informują ich o śmierci ukochanego dziecka z powodu przedawkowania narkotyków, jest traumatycznym przeżyciem dla obu stron. Dlatego też chcieliśmy dotrzeć bezpośrednio do młodych osób, potencjalnie zagrożonych narkomanią, aby ustrzec je przed tragicznymi konsekwencjami zażywania środków odurzających i psychoaktywnych. Narkomania to dramat nie tylko osoby zażywającej, ale także jej najbliższego otoczenia. Wierzymy, że dzięki temu spotowi młodzi ludzie nie podejmą gry, w której przeciwnik, jakim są narkotyki, oszukuje już od samego początku.
Spot wyemitowany został w mediach ogólnopolskich i naszych mediach społecznościowych. Użytkownicy sieci chętnie udostępniali go w swoich kanałach. Tylko na Youtubie odtworzono go ponad 12 tys. razy.
Codziennie na policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym pojawia się więcej miejsc, w których doszło do tragedii. Za każdą z tych liczb stoją łzy, strach o zdrowie i życie najbliższych, czasami też rozpacz po stracie ukochanego dziecka, rodzica, dziadka czy przyjaciela. Może się wydawać, że obowiązujące w naszym kraju przepisy powinny powstrzymać narastającą skalę ludzkich tragedii. Niestety, tak nie jest. To postępowanie każdego z uczestników ruchu drogowego często decyduje nie tylko o naszym, ale też i o cudzym życiu na drodze. Sprawia, że być może kolejny krzyż zostanie wbity w ziemię, że każdego dnia będzie już towarzyszył rodzinie ofiary, ale też i sprawcy nieszczęścia. Tego bezmiaru ludzkiej tragedii nie da się w żaden sposób opisać ani opowiedzieć słowami. Dlatego taki dzień jak 25 lipca, Dzień Bezpiecznego Kierowcy, to była dobra okazja do tego, aby w święto patrona wszystkich kierowców samemu zrobić sobie drogowy rachunek sumienia – czy zawsze przestrzegam limitów prędkości, czy zawsze zwracam uwagę na znaki drogowe, ustępuję pierwszeństwa pieszym?
Chcąc zwrócić uwagę na problem, jakim wciąż jest bezpieczeństwo na polskich drogach w Wydziale Promocji Policji BKS KGP powstał pomysł na stworzenie spotu skierowanego do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zrealizowany został z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Aktorami byli również funkcjonariusze Policji na co dzień pracujący w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. W spocie wzięła udział także Justyna Iskrzycka, reprezentantka Polski w kajakarstwie, medalistka olimpijska, wicemistrzyni Świata i mistrzyni Europy.
Spot, podobnie jak poprzedni dotyczący problemu narkomanii, był emitowany w naszych mediach społecznościowych i budził duże zainteresowanie internautów.
Tym razem policjanci Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji we współpracy z Biurem Kryminalnym KGP przygotowali specjalny spot, którego celem było uświadomienie zagrożeń wynikających z działalności przestępców zajmujących się handlem ludźmi i zwrócenie uwagi na to, jak łatwo można stać się ofiarą, w tym przypadku… sutenera.
Premiera spotu miała miejsce 18 października, w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, obchodzony pod auspicjami Unii Europejskiej. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia wynikające z przestępczej działalności przestępców zajmujących się tym procederem oraz na policyjne działania, by takim przestępstwom zapobiegać i zgodnie z priorytetem Komendanta Głównego Policji skutecznie z nimi walczyć.
Stąd pomysł policjantów Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej i Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP, aby poprzez ten 3,5-minutowy film dotrzeć do jak największego grona odbiorców. To się udało – materiał publikowany był nie tylko w social media, ale także w mediach tradycyjnych. Emisja materiału poświęconego temu problemowi, w którym wykorzystano fragmenty spotu, w głównym wydaniu wiadomości TVP 1 o 19.30 osiągnęła zasięg ponad 2 mln.
(KGP)