Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze alfy wyruszają na polskie drogi

Data publikacji 10.02.2011

Do podkarpackiej Policji trafiło sześć radiowozów alfa romeo 159. Już w piątek policjanci wsiądą za ich kierownice. Ten sportowy samochód z 200-konnym silnikiem osiąga "setkę" w zaledwie 7 sekund. Jest wyposażony w homologowany wideorejestrator i radar. Nowe alfy będą pracować na najniebezpieczniejszych drogach o dużym natężeniu ruchu.

W piątek policjanci ruchu drogowego z komend w Rzeszowie, Przemyślu, Łańcucie, Jaśle, Dębicy i Stalowej Woli wsiądą za kierownicę najnowocześniejszych radiowozów. Sześć oznakowanych alfa romeo 159 wyjedzie na podkarpackie odcinki dróg krajowych nr 4 i 28, by walczyć z piratami drogowymi.

Alfa romeo 159 to nie tylko samochód o sportowym wyglądzie. Auto ma twardsze, sportowe zawieszenie, dzięki czemu lepiej trzyma się drogi przy większych prędkościach. Jak się okazuje, łączy też w sobie cechy samochodu luksusowego, jest wygodny i przestronny. Alfa to samochód z silnikiem o pojemności prawie 1,8 litra TBI, który – dzięki turbodoładowaniu – osiąga maksymalną moc 200 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna tego radiowozu sięga 235 km/h. Nowa alfa osiąga „setkę” w około 7 sekund.

Pojazdy są wyposażone w ABS, klimatyzację, poduszki powietrzne przednie i boczne, pełnowymiarowe kurtyny powietrzne boczne, centralny zamek z pilotem, autoalarm, elektrycznie opuszczane szyby przednie i tylne, elektrycznie regulowane i sterowane lusterka, dwa komplety kół (letnie i zimowe).

Samochody są utrzymane w nowej, srebrno-niebieskiej kolorystyce. Każda alfa jest wyposażona w wideorejestrator, który będzie nagrywał wydarzenia z przodu i z tyłu radiowozu. Dzięki takiemu rozwiązaniu funkcjonariusze będą mogli zarejestrować wykroczenia w ruchu drogowym i karać tych, którzy łamią przepisy. W każdej alfie został też zamontowany bezprzewodowy radar "Iskra", pozwalający na pomiar prędkości samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Można go używać w pościgach, bo mierzy prędkość pojazdu nawet z wnętrza radiowozu. Radar pracuje w każdych warunkach atmosferycznych. Dla "Iskry" nie ma znaczenia, czy w polu jej działania jest jeden czy więcej samochodów - mierzy prędkość jednego auta w ciągu 0,17 sekundy. Oba urządzenia, wideorejstrator i radar, mają homologacje.

Wyposażeniem każdego z aut jest komputer, który służył będzie m.in. do archiwizowania nagrań z wideorejestratora.

Zakup przez Policję 120 nowych samochodów alfa romeo, podobnie jak zakup motocykli i furgonów, jest częścią indywidualnego projektu pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Nowe alfy romeo w policyjnych barwach

Radiowozy dla policjantów z Warmii i Mazur

Motocykle dla dolnośląskiej drogówki

Nowoczesna polska Policja

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.91 MB)

Powrót na górę strony