Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Oszukiwali seniorki. Zatrzymali ich kryminalni z bydgoskiej komendy miejskiej
Kryminalni z bydgoskiej komendy miejskiej ustalili i zatrzymali sprawców mających związek z oszustwami „na policjanta i zagrożone pieniądze”. Trzej Bydgoszczanie już usłyszeli zarzuty oszustw. Dwóch z nich sąd aresztował na najbliższe 3 miesiące, a wobec trzeciego zastosował policyjny dozór. Za tego typu oszustwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Bydgoszcz -
Tczewscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa
Mieszkaniec Tczewa stracił ponad 63 tysiące złotych po tym, jak oszust przejął zdalnie kontrolę nad jego komputerem. Dzięki szybkim działaniom policjantów z wydziału kryminalnego oraz wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymano dwóch mieszkańców Gdańska w wieku 24 i 25 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy nie wykluczają, że straty innych pokrzywdzonych mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
Gdańsk -
Webinarium p.n. Oszukańcze inwestycje – jak się przed nimi ustrzec i co zrobić gdy padniemy ofiarą przestępców (I termin)
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) p.n. Oszukańcze inwestycje – jak się przed nimi ustrzec i co zrobić gdy padniemy ofiarą przestępców (I termin) organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Senioralnej, Rzecznikiem Finansowym oraz Komendą Główną Policji.
KGP -
Oszukał seniorkę metodą „na wnuczkę” i „prokuratora”. Ostrołęccy kryminalni zatrzymali go kilka dni później
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce nie pozwolili, aby sprawca oszustwa na kwotę 70 tysięcy złotych, dokonanego na szkodę blisko 80‑letniej kobiety, uniknął odpowiedzialności. Ich nieustępliwość oraz dobre rozpoznanie doprowadziły do zatrzymania w miniony piątek (19.06) na terenie Warszawy mężczyzny podejrzanego o popełnienie tego przestępstwa. 39‑latek usłyszał już zarzut oszustwa, za które grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Radom -
Zatrzymani przez policjantów oszukiwali metodą „na podszywacza”, wpadli na gorącym uczynku
Ze wstępnych informacji wynika, że obywatel Białorusi w wieku 35 lat i obywatel Ukrainy w wieku 21 lat wprowadzali w błąd pokrzywdzonych co do swojej tożsamości i przy użyciu kodów bankowych doprowadzili ich do utraty pieniędzy. Zostali zatrzymani przez policjantów z warszawskiego Bemowa. Policjanci zabezpieczyli przy nich ponad 15 tysięcy złotych oraz telefony komórkowe. Podejrzani usłyszeli zarzut oszustwa i zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.
KSP -
Kolejne pięć osób zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw metodą „na policjanta”
Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali kolejne pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami metodą „na policjanta”. Wśród zatrzymanych jest 27-letnia kobieta oraz czterech mężczyzn w wieku od 24 do 48 lat. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Łódź -
Gdańscy policjanci nie zwalniają tempa i zatrzymują kolejne osoby, które miały związek z oszustwami metodą ,,na policjanta”
W przeciągu dwóch dni dzięki zaangażowaniu gdańskich policjantów zatrzymanych zostało 3 mężczyzn, którzy oszukali mieszkańców Gdańska, podając się za funkcjonariuszy. Zatrzymani po usłyszeniu zarzutów zostali tymczasowo aresztowani. Apelujemy o rozwagę i przypominamy jak nie dać się oszukać.
Gdańsk -
Trzymiesięczny areszt dla dwóch „odbieraków”
W miniony czwartek na terenie województwa dolnośląskiego starachowiccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn. Mają oni związek z sytuacja sprzed kilku dni, w której 78-letnia mieszkanka powiatu starachowickiego uwierzyła w historię z wypadkiem i przekazała oszustom pieniądze i biżuterię. W piątek Sąd Rejonowy w Starachowicach na wniosek prokuratury zastosował wobec nich środki zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
Kielce -
Wyłudzali odszkodowania za fikcyjne szkody komunikacyjne. Dwaj mężczyźni z zarzutami
Braniewscy policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu lidzbarskiego podejrzanych o wyłudzanie nienależnych odszkodowań z tytułu fikcyjnych szkód komunikacyjnych. Według śledczych sprawcy mieli doprowadzić różne firmy ubezpieczeniowe do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na łączną kwotę około 80 tysięcy złotych. Obaj usłyszeli już zarzuty. Prokurator zastosował wobec nich policyjny dozór.
Olsztyn -
Nieuczciwy sprzedawca w sieci usłyszał 102 zarzuty za oszustwa
Brak przesyłki zakupionego towaru, a także brak kontaktu ze sprzedającym był przyczyną złożenia zawiadomienia o oszustwie. Bytomscy policjanci zwalczający przestępczość ekonomiczną ustalili sprawcę i dotarli do ponad stu poszkodowanych osób. 61-letniemu mieszkańcowi Bytomia przedstawiono łącznie 102 zarzuty. Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności podczas internetowych zakupów.
Katowice -
Wpadł podczas odbioru kolejnych pieniędzy. Podejrzany o oszustwa inwestycyjne w areszcie
Policjanci zwalczający przestępczość ekonomiczną z jaworznickiej komendy zatrzymali na gorącym uczynku 22-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o udział w oszustwach inwestycyjnych, w wyniku których mieszkanka Jaworzna straciła ponad 150 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał łącznie pięć zarzutów oszustwa. Na wniosek śledczych i prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy, a za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Katowice -
Oszustwo logistyczne. W paczkach montował urządzenia do usuwania etykiet
34-latek nadawał wartościową paczkę, która nie docierała do nadawcy, a sprawca żądał za jej rzekome zagubienie odszkodowania od firmy kurierskiej. Okazało się, że etykieta na paczce została zdalnie podmieniona, a w przesyłce zamiast drona czy kamery jest zainstalowane urządzenie podmieniające etykiety.
Kraków -
Zarabiali na fikcyjnych sklepach internetowych – oszukali w ten sposób ponad 440 osób!
Oszuści wystawiali na sprzedaż nieistniejący towar i przedmioty na fikcyjnych stronach sprzedażowych. Cel był jeden – wyłudzenie pieniędzy. Oszukali w ten sposób ponad 440 osób. Przestępczy proceder przerwali policjanci CBZC pod ścisłym nadzorem i wsparciem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.
CBZC -
Strzelińscy policjanci rozbili grupę oszustów. Dwaj podejrzani trafili do aresztu
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie po raz kolejny udowodnili swoją skuteczność w walce z przestępczością wymierzoną w osoby starsze i szczególnie narażone na działania oszustów. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej oraz zaangażowaniu funkcjonariuszy zatrzymano dwóch mężczyzn powiązanych z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”.
Wrocław -
Odebrał pieniądze od dwóch seniorek - zatrzymali go białostoccy policjanci
Na 3 miesiące do aresztu trafił mieszkaniec Warszawy, który w połowie maja oszukał dwie seniorki z Białegostoku. Przekazały mu wówczas biżuterię i pieniądze - łącznie blisko 140 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty oszustwa. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Białystok -
Zmanipulowana przez oszustów straciła około 750 tys. zł. Policjanci apelują o czujność!
W miniony piątek gdańscy policjanci przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa. Pokrzywdzoną stała się 61-letnia mieszkanka Gdańska, która uwierzyła w historię fałszywych pracowników i funkcjonariuszy, tracąc w efekcie oszczędności życia – łącznie około 750 tys. zł.
Gdańsk -
Policjanci zatrzymali jednego z głównych liderów mafii wnuczkowej. Zabezpieczono Ferrari warte ponad milion złotych
Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie zajmujący się zwalczaniem zorganizowanych grup przestępczych dokonujących oszust na tzw. legendę wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Krakowie doprowadzili do zatrzymania w Hiszpanii 24-letniego mężczyzny, który od wielu miesięcy ukrywał się przed polskimi organami ścigania. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania za liczne przestępstwa związane z oszustwami.
Kraków -
Chcieli wyłudzić 50 tysięcy złotych zostali zatrzymani
59-letni mieszkaniec powiatu zambrowskiego padł ofiarą oszustwa inwestycyjnego. Dzięki jego czujności oraz szybkiej reakcji policjantów zatrzymano osoby podejrzane o próbę wyłudzenia 50 tysięcy złotych. Decyzją sądu mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.
Białystok -
Poszukiwany przez 17 prokuratur - zatrzymany przez jeleniogórskich kryminalnych
Policjanci kryminalni z jeleniogórskiej komendy miejskiej po raz kolejny udowodnili skuteczność prowadzonych działań operacyjnych, zatrzymując mężczyznę ukrywającego się od wielu miesięcy przed wymiarem sprawiedliwości. Dzięki ich pracy odpowiedzialności nie uniknie osoba podejrzana o liczne oszustwa internetowe, których ofiarami padli mieszkańcy różnych regionów Polski.
Wrocław -
41-letni "odbierak" zatrzymany dzięki policjantowi, który rozpoznał go poza służbą
Policjant będący poza służbą rozpoznał i przyczynił się do zatrzymania 41- letniego "odbieraka", który odebrał od 87- letniego mieszkańca Kraśnika 20 tysięcy złotych wyłudzonych metodą "na prokuratora". Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące i grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
Lublin -
Zatrzymani „odbieracy”, działający metodą „na policjanta”. Dzięki czujności seniorki i reakcji policjantów oszustwo nie doszło do skutku
Sopoccy policjanci, działając we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o udział w próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Sprawcy usiłowali wyłudzić od 76-letniej mieszkanki Sopotu 30 tysięcy złotych. Dzięki czujności seniorki oraz skoordynowanym działaniom policjantów przestępstwo nie zostało dokonane.
Gdańsk -
Trzy miesiące aresztu tymczasowego dla 18-letniego „odbieraka”
Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym mieszkaniec województwa dolnośląskiego. 18-latek brał udział w oszustwie i pełnił rolę tzw. odbieraka. Od mieszkanki powiatu dębickiego odebrał ponad 14 tysięcy złotych oraz około 6 tysięcy euro. Kryminalni zatrzymali go na terenie Brzeźnicy. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
Rzeszów -
17-letni "odbierak" zatrzymany dzięki policjantowi, który rozpoznał go w galerii handlowej, po publikacji jego wizerunku w mediach społecznościowych
We wtorek policjant z Wydziału dw. Z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku podczas realizacji czynności służbowych w jednej z gdańskich galerii handlowych rozpoznał i zatrzymał 17-latka, który był tzw. odbierakiem, uczestniczącym w oszustwach. Wczoraj sąd podjął decyzję o umieszczeniu nastolatka w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.
Gdańsk -
Policjanci na gorącym uczynku zatrzymali „odbieraka” w związku z oszustwem
We wtorek 9 czerwca policjanci kryminalni z pruszczańskiej komendy zatrzymali 19-latka, który miał odebrać pieniądze wyłudzone od 52-letniego mieszkańca powiatu gdańskiego. Zatrzymany usłyszał już dwa zarzuty – oszustwa i usiłowania oszustwa. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat więzienia. Sąd na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Pruszczu Gdańskim zastosował wobec zatrzymanego 3-miesięczny areszt.
Gdańsk -
Oszustwo to proces, który możesz powstrzymać! Jak to zrobić?
Policjanci z Nowego Miasta Lubawskiego wsparci przez funkcjonariuszy z Olsztyna zajmujących się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej, udaremnili oszustwo i zablokowali transakcje finansowe na kwotę ponad 100 000 zł. Uchronili w ten sposób oszczędności 58-latki. Mniej szczęścia miał mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego, który za późno zorientował się, że rozmawia z oszustem, a nie pracownikiem portalu sprzedażowego i stracił kilka tysięcy złotych. Mężczyzna postanowił opowiedzieć swoją historię, by przestrzec innych.
Olsztyn -
15-latek usłyszał zarzuty za popełnienie 109 czynów karalnych
15-latek zalogował się na konto jednej z firm, a następnie przy użyciu podpiętej do tego konta karty kredytowej dokonywał zakupów. Łącznie nastolatek wykonał 21 transakcji kupując głównie doładowania gier, napoje energetyczne i słodycze. Natomiast w 88 przypadkach tych transakcji nie udało mu się sfinalizować. Nastolatkowi zarzucono popełnienie 109 czynów karalnych, do których się przyznał. Teraz nastolatkiem zajmie się sąd rodzinny.
Białystok -
„Odbierak” zatrzymany. Sąd zastosował 3-miesięczny areszt
W minionym tygodniu na terenie Sztumu kryminalni zatrzymali 23-latka. Mężczyzna to tzw. odbierak uczestniczący w oszustwach. Sąd Rejonowy w Kwidzynie zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Ma to związek z sytuacją z maja, w której 50-letni mieszkaniec Sztumu miasta uwierzył w historię szybkiego zarobku i przekazała oszustom 250 000 złotych. Za takie przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
Gdańsk -
Kolejne zatrzymania w sprawie tzw. mafii wnuczkowej
Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie rozpracowujący zorganizowaną grupę przestępczą zajmującej się oszustwami "na legendę" zatrzymali kolejne dwie osoby powiązane z tzw. mafią wnuczkową. Dwaj mężczyźni w wieku 43 i 37 lat usłyszeli zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Kraków -
Oszustwo przy sprzedaży auta doprowadziło do kolejnych odkryć. 44-latek zatrzymany przez jaworskich kryminalnych
Miał być zakup samochodu, a skończyło się interwencją Policji i zatrzymaniem nieuczciwego sprzedawcy. 65-letni mieszkaniec Warszawy przyjechał do Jawora, aby dokonać zakupu wystawionego do sprzedaży Mercedesa. Po przekazaniu pieniędzy, podczas załadunku pojazdu na lawetę wyszło na jaw, że auto nie posiada dwóch katalizatorów. Gdy kupujący zażądał zwrotu gotówki, sprzedawca postanowił uciec. Jednak dzięki szybkiej reakcji pokrzywdzonego oraz skutecznym działaniom jaworskich policjantów oszust został zatrzymany. Dalsze działania jaworskich kryminalnych ujawniły przedmioty mogące mieć związek z innymi przestępstwami.
Wrocław -
Udaremnione oszustwo metodą „na policjanta”. Gdańscy kryminalni zatrzymali sprawcę na gorącym uczynku
Dzięki zaangażowaniu Kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymany został 60-latek, który próbował wyłudzić od seniora ponad 11 000 złotych. Mężczyzna został zatrzymany w momencie, kiedy uciekał z przekazaną mu gotówką. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Gdańsk