Policja.pl

#MisjaMołdawia - ramię w ramię z mołdawskimi kontrterrorystami

Data publikacji 04.05.2023

Za nami kolejny dzień szkolenia mołdawskich funkcjonariuszy z FULGER, którzy pod czujnym okiem policyjnych instruktorów z CPKP „BOA” oraz z wykorzystaniem jednego z policyjnych śmigłowców typu Black Hawk, ćwiczą swoje umiejętności przed planowanym na początku czerwca Szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii.

Tegoroczne warsztaty odbywają się na terenie Republiki Mołdawii i są kontynuacją rozpoczętego wcześniej procesu szkolenia mołdawskich policjantów przez polskich funkcjonariuszy pod egidą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i przy wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Majowe szkolenie poprzedziła pod koniec kwietnia wizyta przedstawicieli Policji mołdawskiej w CPKP „BOA” i Zarządzie Lotnictwa Policji GSP KGP. To kilkudniowe spotkanie pozwoliło na zapoznanie się z zadaniami, jakie realizują obie polskie jednostki, sprzętem, którym dysponują oraz z  założeniami planowanego w kolejnym tygodniu szkolenia funkcjonariuszy z jednostki FULGER w Kiszyniowie.

Warsztaty są skrupulatnie zaplanowane, a scenariusze poszczególnych ćwiczeń zostały przygotowane i opracowane przez policyjnych kontrterrorystów - instruktorów z „BOA”. Każdy dzień rozpoczyna się od odprawy, podczas której prezentowany jest plan działań i omawiane są dokładnie warunki bezpieczeństwa. Tylko wczoraj mołdawscy specjalsi mieli okazję m.in. sprawdzić się podczas doskonalenia technik strzeleckich z broni krótkiej oraz brali udział w kolejnych ćwiczeniach z wykorzystaniem policyjnego Black Hawka ucząc się oraz doskonaląc tym razem swoje umiejętności związane ze stosowaniem technik linowych. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję poznać taktykę i technikę stosowaną przez naszych kontrterrorystów w trakcie ochrony osób, w tym VIP-ów. 

Dziś mołdawscy koledzy będą mogli kontynuować ćwiczenia z zakresu ochrony osób oraz zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami związanymi z zatrzymywaniem szczególnie niebezpiecznych osób z wykorzystaniem pojazdów służbowych i śmigłowca.

Wszystkie scenariusze przygotowane przez CPKP „BOA” i policyjnych lotników są pomyślane w taki sposób, aby nasi mołdawscy partnerzy mogli je przećwiczyć przed planowanym na początku czerwca Szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii.

Zobacz także:

Tekst: Agnieszka Włodarska, BKS KGP

Foto: kom. Piotr Świstak, BKS KGP

Powrót na górę strony