Lotnictwo Policji - Aktualności

Policja.pl

Policyjne zabezpieczenia w 2024 roku

Data publikacji 10.01.2025

Niemalże każdego dnia policjanci zabezpieczają różnego rodzaju wydarzenia o charakterze masowym m.in. koncerty, imprezy sportowe, ale także manifestacje czy protesty. Prawidłowe zabezpieczenie tych przedsięwzięć i zapewnienie bezpieczeństwo ich uczestnikom i osobom postronnym wymaga odpowiedniego zaplanowania. Mózgiem Policji w zakresie planowania wskazanych zabezpieczeń są komórki sztabowe, z Głównym Sztabem Policji Komendy Głównej Policji na czele. Jak pokazują minione miesiące, sprawne działania podczas powodzi na południu Polski, koordynacja współdziałania służb oraz zabezpieczenie wschodniej granicy naszego kraju, to także zasługa m.in. policyjnych sztabowców.

W 2024 roku Główny Sztab Policji KGP koordynował działania zabezpieczające w ramach wielu, odbywających się na terenie kraju, imprez masowych oraz wydarzeń. W pierwszej jednak kolejności należy wskazać na działania związane z zabezpieczeniem granicy polsko-białoruskiej i wsparcie w tym zakresie Straży Granicznej oraz wojska.

19 grudnia 2024 roku zakończyła się policyjna operacja „ZAPORA”, trwająca od 2021 roku, podczas której policjanci ramię w ramię ze strażnikami granicznymi i żołnierzami, chronili naszych granic.

Przez ponad 3 lata w systemie rotacyjnym, na granicy polsko-białoruskiej służbę pełniło 32 759 funkcjonariuszy Policji, w głównej mierze oddziałów prewencji, ale także kontrterroryści, policjanci pionu ruchu drogowego, kryminalnego oraz przewodnicy psów służbowych, a nawet lotnicy. To ogromna rzesza ludzi, polskich policjantów, którzy niosąc w sercu barwy biało-czerwone, zostawiając nierzadko na drugim końcu Polski rodzinę, chronili naszych granic.

Policjanci, delegowani z kraju do wsparcia działań Straży Granicznej oraz Wojska Polskiego, wrócili do swoich jednostek, aby dbać o bezpieczeństwo wewnętrzne naszego kraju oraz społeczności lokalnych. Na miejscu służbę nadal będzie pełniło ponad 300 funkcjonariuszy podlaskiej Policji.

Więcej szczegółów zostało opisanych w komunikacie opublikowanym tuż po zakończeniu działań: Zakończenie policyjnych działań na granicy polsko-białoruskiej.

Niezwykle istotnym wyzwaniem, przed którym stanęli polscy policjanci była powódź we wrześniu 2024 roku na południowym obszarze Polski. Policyjna operacja „Powódź 2024” rozpoczęła się już w dniu ogłoszenia przez Radę Ministrów RP stanu klęski żywiołowej dla obszarów części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Powołano sztab dowódcy operacji policyjnej, celem zapewnienia prawidłowej organizacji i koordynacji przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i kierowaniem działaniami policyjnymi. W pierwszych dniach powodzi wszystkie działania skoncentrowane były przede wszystkim na ratowaniu życia ludzkiego i pomocy w ewakuacji z zalanych terenów.

Jednocześnie do zadań funkcjonariuszy należała ochrona mienia osób poszkodowanych, a także działania pomocowe w usuwaniu skutków powodzi oraz dbanie o bezpieczeństwo i porządek.

Od początku działań do realizacji zadań związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem skutkom powodzi skierowano łącznie (na zasadzie wielokrotności) 53 370 policjantów, w tym 22 590 pionu prewencji, 8084 ruchu drogowego, 9463 służby kryminalnej, 12 899 funkcjonariuszy oddziałów i pododdziałów prewencji, 189 policyjnych logistyków oraz 145 policjantów innych komórek.

W tym czasie wykorzystano 21 438  środków technicznych (w tym pojazdy, łodzie, drony, reflektory olśniewające, autobusy, skutery wodne itp.) oraz 6 śmigłowców.

Operacja została zakończona 2 października 2024 r.: Zakończenie Operacji „Powódź 2024”

Niezmiennie polscy policjanci obecni są także na granicy z Ukrainą. Od blisko 3 lat za naszą wschodnią granicą trwa wojna, dlatego zmieniła się specyfika służby w tym rejonie. Na granicy z Ukrainą do wsparcia działań realizowanych na terenie województwa lubelskiego oraz podkarpackiego z terenu kraju od lutego 2022 r. do października 2024 r. skierowano łącznie 20 278 policjantów.
    
Nasi funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo polskich obywateli zarówno na terenie Polski, ale także poza granicami kraju m.in. w trakcie wydarzeń sportowych o charakterze międzynarodowym. Tak było i w minionym roku. Na przełomie czerwca i lipca w Niemczech rozgrywane były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2024. W ramach wsparcia zabezpieczenia turnieju finałowego polska Policja oddelegowała 34 funkcjonariuszy:

  • 14 policjantów spottersów – 2 funkcjonariuszy jako obsada Międzynarodowego Centrum Współpracy Policji (IPCC) oraz 12 spottersów jako tzw. mobile team;
  • 18 umundurowanych funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu do służby patrolowej;
  • 2 policjantów pionu kryminalnego do realizacji zadań operacyjnych.

Na przełomie lipca i sierpnia we Francji odbywały się Igrzyska Olimpijskie, a miesiąc później Igrzyska Paraolimpijskie. Do wsparcia zabezpieczenia tych wydarzeń, polska Policja oddelegowała łącznie 12 przewodników psów służbowych oraz 28 policjantów oddziałów prewencji. Ich wyjazd był koordynowany z partnerami zagranicznymi przez Główny Sztab Policji KGP.

Polscy funkcjonariusze zabezpieczają Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu

Bardzo ważnym elementem działań Policji w zakresie m.in. organizacji zabezpieczeń, ale także w trakcie działań na granicy czy podczas powodzi jest służba policyjnych lotników. W 2024 roku policyjni lotnicy zrealizowali łącznie 2106 lotów, z wykorzystaniem śmigłowców typu Bell-407GXi oraz S-70i Black Hawk. Realizowali m.in. działania poszukiwawczo-ratownicze (42 loty), transport organów do przeszczepu (20 lotów), akcje w ramach działań gaśniczych w rejonie Hajnówki w województwie podlaskim (11 zrzutów) czy ćwiczenia specjalistyczne we współpracy z Państwową Strażą Pożarną.

Podczas operacji „POWÓDŹ 2024” wkład policyjnych lotników był na wagę złota. W trakcie działań związanych z wystąpieniem powodzi wykonali 133 loty (w tym 106 lotów patrolowych, 13 lotów ewakuacyjnych, 14 lotów transportowych), podczas których 99 osób zostało ewakuowanych, a także przetransportowano 128 worków typu Big Bag.

Wraz z odebraniem ostatnich dwóch śmigłowców typu S-70i Black Hawk zakończono proces transformacji floty statków powietrznych. Obecnie lotnictwo Policji dysponuje: 14 śmigłowcami: 5 śmigłowcami typu S-70i Black Hawk, 7 śmigłowcami typu Bell-407GXi oraz 2 śmigłowcami typu Bell-206.

Główny Sztab Policji KGP koordynuje także wykorzystanie w Policji Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP). Z dniem 23 kwietnia 2024 r. Komenda Główna Policji została uznana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego za podmiot uprawniony do prowadzenia szkoleń i oceny umiejętności pilotów BSP.

Od 1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Ze względu na liczne poważne wyzwania, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska, fundamentem działań polskiej prezydencji w 2025 roku jest bezpieczeństwo w wielu wymiarach, co bez wątpienia wskazuje polską Policję jako kluczowy podmiot w osiągnięciu wyznaczonych priorytetów.

Prezydencja dla Policji to także wyzwanie pod względem zabezpieczenia wielu międzynarodowych spotkań, których gospodarzem będzie nasz kraj.

(KGP)

Powrót na górę strony