Aktualności

#JestemTuCZEKAM - jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, potrzebującą pomocy?

Data publikacji 09.10.2024

Kiedy mówimy o zaginięciach osób powyżej 65 roku życia zawsze musimy liczyć się z tym, że powodem takiej sytuacji może być stan zdrowotny seniora: problemy z pamięcią i koncentracją, mniejsza uważność, trudności w poruszaniu się, zwiększona męczliwość. Wszystkie te symptomy w połączeniu z zagubieniem się naszego podopiecznego, zwiększają ryzyko zagrożenia jego życia i zdrowia. Bardzo ważne, aby w takiej chwili pomoc przyszła w odpowiednim momencie.

Dlatego w dzisiejszym materiale przygotowanym przez Komendę Główną Policji w ramach kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM, chcemy udzielić Państwu kilku wskazówek, dotyczących tego, jak rozpoznać w swoim otoczeniu starszą osobę, której zachowanie może wskazywać, że potrzebuje naszej interwencji i wsparcia.

Kobieta, 82 lata, oddaliła się z domu opieki. Choruje na Alzheimera, nie jest samodzielna. „Ucieka”, bo twierdzi, że „idzie do domu” - to kolejny autentyczny wpis zgłoszenia dotyczącego zaginięcia  osoby z policyjnego Systemu Wspomagania Dowodzenia, który przytaczamy na potrzeby naszej kampanii.

Za każdą z tych historii, którą dzieliliśmy się z Państwem podczas ostatnich trzech tygodni, stoi dramat osoby zaginionej i jej bliskich, dramat, w którym dominującym uczuciem jest niewyobrażalny stres i lęk o zdrowie i życie najbliższej osoby. Seniorzy, za których zagubieniem się często kryje się choroba, zazwyczaj są przerażeni sytuacją, w której się znaleźli i której często nie rozumieją - z powodu swojego stanu zdrowia. Może się bowiem zdarzyć, że osoba będąca w wieku senioralnym i jednocześnie żyjąca z zespołem otępiennym, po wyjściu z domu nie ma świadomości, że się zagubiła. Błąka się po okolicy albo idzie przed siebie bez celu. Nie potrafi zwrócić się o pomoc do napotykanych osób. Zapytana, nie jest w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Czasami bardzo trudno jest nawiązać z nią jakikolwiek kontakt. Może też poruszać się wzdłuż drogi, często w kierunku miejsc, z którymi wiąże ważne dla niej wspomnienia.

Zadbajmy wspólnie o to, żeby w takiej chwili nie była sama. Nie bądźmy obojętni, zareagujmy, zorganizujmy pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Pozostańmy z taką osobą do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

Jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, która potrzebuje pomocy? Co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie i niepokój?

  • Zwracajmy uwagę na nieadekwatny do pory roku lub dnia ubiór danej osoby. Naszą czujność niech wzbudzi również brak podstawowych elementów ubioru, np. kiedy w chłodny jesienny dzień widzimy starszą osobę spacerującą po ulicy w szlafroku, bez obuwia.
  • Reagujmy, kiedy widzimy seniora, który w naszym odczuciu zachowuje się dziwnie – sprawia wrażenie osoby zdezorientowanej, niespokojnej lub bardzo zdenerwowanej.
  • Poświęćmy chwilę na rozmowę z taką osobą, zweryfikujmy czy wypowiada się logicznie, czy zadaje pytania adekwatne do okoliczności.
  • Zwracajmy w swoim otoczeniu uwagę na osoby, które przez dłuższy czas przebywają (siedzą lub stoją) w jednym miejscu albo przemieszczają się w ramach niewielkiego obszaru.
  • Podchodząc do seniora, który wydaje się zagubiony, unikajmy gwałtownych gestów. Zwracajmy się do niego spokojnym głosem, mówmy krótkimi, prostymi zdaniami – istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on w stanie nas zrozumieć. Pamiętajmy, że czasami pytanie trzeba będzie powtórzyć kilka razy i nieco głośniej, niż zazwyczaj mówimy – starsze osoby często mają problemy ze słuchem.   

Kiedy uznasz, że napotkana przez Ciebie osoba zagubiła się, zadzwoń na numer alarmowy 112 i zaopiekuj się taką osobą do czasu przyjazdu Policji lub służb medycznych. Pamiętaj, w każdej takiej sytuacji bardzo ważna jest czujność i empatia. Twoja reakcja może  pomóc uratować czyjeś zdrowie i życie! Nie bądź obojętny!

Kampania #JestemTuCZEKAM przygotowana została przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji oraz Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji. Partnerami akcji są: Fundacja “ITAKA”- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenie Alzheimer Polska.

Uwaga! Jeszcze w tym tygodniu opublikujemy materiał filmowy z eksperymentu społecznego przeprowadzonego w ramach naszej kampanii. Śledź naszą stronę i koniecznie go obejrzyj!

Tekst: mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda / BK KGP, Agnieszka Włodarska / BKS KGP

Film/montaż: mł. asp. Kamil Kłeczek, mł. asp. Krystian Kłeczek / BKS KGP

Powrót na górę strony