W 2021 roku policyjne lotnictwo obchodziło okrągły jubileusz. Przez 90 lat swojego funkcjonowania zmieniali się piloci i mechanicy, zmieniały się też maszyny, na których wykonywano loty. To co pozostało niezmienne przez prawie stulecie to cel działania - dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców z powietrza. Dziś wykwalifikowany, przeszkolony i zaangażowany personel lotniczy oraz najnowocześniejsze śmigłowce, którymi dysponuje polska Policja sprawiają, że policyjne lotnictwo to w pełni profesjonalna służba, której lotnicy są zawsze gotowi do wykonywania ważnych zadań i realizowania ich na najwyższym możliwym poziomie.
W związku z pandemią większość zaplanowanych w roku jubileuszowym działań została przeniesiona do sieci. Wszystkie wydarzenia poświęcone rocznicy opatrzone były specjalnie zaprojektowanym logo. Zachęcamy do zapoznania się np. z prowadzonym projektem opatrzonym hasztagiem #JestAkcja, realizowanym przez polską Policję, firmę vr360.pl, NSZZ Policjantów i PKN ORLEN. Wspólna kampania obejmuje innowacyjne działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz działania promujące zawód policjanta z wykorzystaniem okularów VR, dzięki którym każdy może zajrzeć tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe, czyli np. do kabiny pilotów lecącego 300 km/h policyjnego Black Hawka.
Pasjonatów policyjnego lotnictwa z pewnością zainteresuje też specjalne wydanie #LivezPolicją, w którym na pytanie o to, jak zostać policyjnym pilotem, odpowiadali ci, którym to marzenie się spełniło. Dowódcy, piloci oraz mechanicy stacjonujący na warszawskim Bemowie byli także gośćmi podcastów opatrzonych hasztagiem #WspólnieBezpieczni. W trakcie rozmowy opowiadali o tym, jak wygląda ich codzienna służba, z jakimi zadaniami się mierzą oraz o sprzęcie, na którym latają. Dodatkowo, w ramach kampanii #JestAkcja, na 90-lecie lotnictwa policyjnego przygotowano 6 różnych pakietów tapet na ekran: komputera, tabletu oraz smartfona.
Do rąk czytelników „Gazety Policyjnej” z kolei trafił specjalny numer miesięcznika, w całości poświęcony 90-letniej historii lotnictwa policyjnego. Zainteresowani znajdą w nim mnóstwo ciekawostek, które pozwolą prześledzić dzieje tej wyjątkowej formacji w strukturach Policji. Wydany został też kolejny, już siódmy, odcinek komiksu dla dzieci i młodzieży, w którym wśród bohaterów znajdą się policyjni lotnicy.
Będziemy dążyć do ujednolicenia policyjnej floty lotniczej. Chcemy mieć dwa, maksymalnie trzy typy śmigłowców. Łatwiej byłoby wtedy szkolić pilotów i mechaników oraz utrzymywać śmigłowce w gotowości do działań operacyjnych. Lotnicza Policja jest bardzo elastyczną formacją i jesteśmy w stanie wywiązać się z wielu niekoniecznie standardowych zadań, jakie zostaną przed nami postawione. Sprawne lotnictwo policyjne to większe bezpieczeństwo naszych obywateli.