Lotnictwo Policji

Policja.pl

W 2021 roku policyjne lotnictwo obchodziło okrągły jubileusz. Przez 90 lat swojego funkcjonowania zmieniali się piloci i mechanicy, zmieniały się też maszyny, na których wykonywano loty. To co pozostało niezmienne przez prawie stulecie to cel działania - dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców z powietrza. Dziś wykwalifikowany, przeszkolony i zaangażowany personel lotniczy oraz najnowocześniejsze śmigłowce, którymi dysponuje polska Policja sprawiają, że policyjne lotnictwo to w pełni profesjonalna służba, której lotnicy są zawsze gotowi do wykonywania ważnych zadań i realizowania ich na najwyższym możliwym poziomie.

W związku z pandemią większość zaplanowanych w roku jubileuszowym działań została przeniesiona do sieci. Wszystkie wydarzenia poświęcone rocznicy opatrzone były specjalnie zaprojektowanym logo. Zachęcamy do zapoznania się np. z prowadzonym projektem opatrzonym hasztagiem #JestAkcja, realizowanym przez polską Policję, firmę vr360.pl, NSZZ Policjantów i PKN ORLEN. Wspólna kampania obejmuje innowacyjne działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz działania promujące zawód policjanta z wykorzystaniem okularów VR, dzięki którym każdy może zajrzeć tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe, czyli np. do kabiny pilotów lecącego 300 km/h policyjnego Black Hawka.

Pasjonatów policyjnego lotnictwa z pewnością zainteresuje też specjalne wydanie #LivezPolicją, w którym na pytanie o to, jak zostać policyjnym pilotem, odpowiadali ci, którym to marzenie się spełniło. Dowódcy, piloci oraz mechanicy stacjonujący na warszawskim Bemowie byli także gośćmi podcastów opatrzonych hasztagiem #WspólnieBezpieczni. W trakcie rozmowy opowiadali o tym, jak wygląda ich codzienna służba, z jakimi zadaniami się mierzą oraz o sprzęcie, na którym latają. Dodatkowo, w ramach kampanii #JestAkcja, na 90-lecie lotnictwa policyjnego przygotowano 6 różnych pakietów tapet na ekran: komputera, tabletu oraz smartfona.

Do rąk czytelników „Gazety Policyjnej” z kolei trafił specjalny numer miesięcznika, w całości poświęcony 90-letniej historii lotnictwa policyjnego. Zainteresowani znajdą w nim mnóstwo ciekawostek, które pozwolą prześledzić dzieje tej wyjątkowej formacji w strukturach Policji. Wydany został też kolejny, już siódmy, odcinek komiksu dla dzieci i młodzieży, w którym wśród bohaterów znajdą się policyjni lotnicy.

inspektor pilot Robert Sitek
insp. pil. Robert Sitek,
Naczelnik
Zarządu Lotnictwa Policji
GSP KGP

Będziemy dążyć do ujednolicenia policyjnej floty lotniczej. Chcemy mieć dwa, maksymalnie trzy typy śmigłowców. Łatwiej byłoby wtedy szkolić pilotów i mechaników oraz utrzymywać śmigłowce w gotowości do działań operacyjnych. Lotnicza Policja jest bardzo elastyczną formacją i jesteśmy w stanie wywiązać się z wielu niekoniecznie standardowych zadań, jakie zostaną przed nami postawione. Sprawne lotnictwo policyjne to większe bezpieczeństwo naszych obywateli.

Nagranie audio Podcast z policyjnym pilotem

Nagranie audio Podcast z mechanikiem policyjnego śmigłowca

Powrót na górę strony