Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Kolejne zatrzymania w sprawie tzw. mafii wnuczkowej
Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie rozpracowujący zorganizowaną grupę przestępczą zajmującej się oszustwami "na legendę" zatrzymali kolejne dwie osoby powiązane z tzw. mafią wnuczkową. Dwaj mężczyźni w wieku 43 i 37 lat usłyszeli zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Kraków -
Oszustwo przy sprzedaży auta doprowadziło do kolejnych odkryć. 44-latek zatrzymany przez jaworskich kryminalnych
Miał być zakup samochodu, a skończyło się interwencją Policji i zatrzymaniem nieuczciwego sprzedawcy. 65-letni mieszkaniec Warszawy przyjechał do Jawora, aby dokonać zakupu wystawionego do sprzedaży Mercedesa. Po przekazaniu pieniędzy, podczas załadunku pojazdu na lawetę wyszło na jaw, że auto nie posiada dwóch katalizatorów. Gdy kupujący zażądał zwrotu gotówki, sprzedawca postanowił uciec. Jednak dzięki szybkiej reakcji pokrzywdzonego oraz skutecznym działaniom jaworskich policjantów oszust został zatrzymany. Dalsze działania jaworskich kryminalnych ujawniły przedmioty mogące mieć związek z innymi przestępstwami.
Wrocław -
Udaremnione oszustwo metodą „na policjanta”. Gdańscy kryminalni zatrzymali sprawcę na gorącym uczynku
Dzięki zaangażowaniu Kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymany został 60-latek, który próbował wyłudzić od seniora ponad 11 000 złotych. Mężczyzna został zatrzymany w momencie, kiedy uciekał z przekazaną mu gotówką. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Gdańsk -
To było oszustwo "na lekarza, sepsę i drogie leki z Niemiec"
To oszustwo zaprowadziło kryminalnych do Wrocławia. To tam, według poczynionych ustaleń, przebywała 18-latka, która stosując metodę oszustwa „na lekarza” pozbawiła starszą kobietę 50 tysięcy złotych. Nasi kryminalni przy wsparciu policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali kobietę w domu. Zabezpieczyli odzież i rzeczy, które miała w czasie dokonywania przestępstwa. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa- Praga Południe podejrzana, decyzją sądu, została tymczasowo aresztowana.
KSP -
Policjanci zatrzymali 23-latka odpowiedzialnego za odbiór pieniędzy od oszukanych osób
Dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach i Łęczycy zatrzymany został mężczyzna, który w sprawie oszustw metodą „na policjanta” pełnił funkcję tzw. obieraka. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi teraz w areszcie. Funkcjonariusze odzyskali większość utraconej gotówki.
Łódź -
Mogileńscy policjanci odzyskali pieniądze skradzione metodą „na policjanta”
Mogileńscy policjanci zatrzymali 17-latka, który oszukał metodą „na policjanta” 83-letnią seniorkę. Mężczyzna od mieszkanki Inowrocławia odebrał 50 tysięcy złotych. Utracone pieniądze szczęśliwie odzyskali policjanci z Mogilna. Mieszkaniec Oleśnicy najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.
Bydgoszcz -
Kryminalni z Wildy zatrzymali „odbieraka” oszustów działających na OLX
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Wilda zatrzymali 47-letniego obywatela Gruzji podejrzanego o udział w serii oszustw internetowych. Mężczyzna został zatrzymany bezpośrednio po wypłacie pieniędzy pochodzących od oszukanych użytkowników portalu OLX. Kryminalni odzyskali część utraconych środków, a dodatkowo ustalili, że zatrzymany był poszukiwany listem gończym. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
Poznań -
Uwaga na oszustów
62-latka z Puław i 72-latka z Zamościa straciły łącznie 470 tys. zł. Kobiety padły ofiarami oszustów podszywających się pod klientów zainteresowanych rezerwacją noclegu, a następnie pracowników banku. Przestępcy, wykorzystując fałszywą wiadomość dotyczącą wpłaty za wynajem oraz aplikację do zdalnej obsługi telefonu, przejęli kontrolę nad ich rachunkami bankowymi i wykonali nieautoryzowane przelewy. Apelujemy o rozwagę i przypominamy, aby nigdy nie instalować na polecenie nieznanych osób aplikacji umożliwiających zdalny dostęp do telefonu lub komputera.
Lublin -
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy oszukali seniorkę
Policjanci zwalczający przestępstwa przeciwko mieniu zatrzymali w Gdańsku dwóch mężczyzn, którzy na początku maja br. oszukali 79-letnią mieszkankę Białegostoku. Kobieta wierząc, że jej oszczędności są zagrożone, przekazała oszustom w reklamówce 30 tysięcy złotych. 42 i 52-latek usłyszeli zarzut oszustwa. Za to przestępstwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Białystok -
Uwaga na fałszywe inwestycje w Internecie! Ponad 308 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu karkonoskiego
Oszustwa inwestycyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod działania przestępców. Bazują na wzbudzaniu zaufania, manipulacji i presji czasu. Fałszywe inwestycje to jedne z częściej występujących działań oszustów, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Ten rodzaj przestępstwa polega na wykorzystaniu socjotechnik w celu nakłonienia do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W kontaktach oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary. Do policjantów z Jeleniej Góry wpłynęło zawiadomienie dotyczące oszustwa inwestycyjnego, w wyniku, którego mieszkanka powiatu karkonoskiego stracili ponad 308 tysięcy złotych.
Wrocław -
3 miesiące aresztu za oszustwo „na lekarza”
Policjanci z „mienia” udowodnili 43-latkowi udział w oszustwie metodą „na lekarza”. Emerytka straciła około 35 000 złotych. Uwierzyła, że ktoś bliski trafił do szpitala. Sprawca został zatrzymany w Warszawie przy współpracy z CBŚP. Był notowany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oszustwami. Sprawca usłyszał zarzut. Wczoraj na wniosek policjantów i prokuratora został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.
Lublin -
Zadzwonił do niego "pracownik banku" - jeden z oszustów wpadł w Krakowie
Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej po raz kolejny udowodnili, że sprawcy przestępstw żerujący na zaufaniu i dobroci starszych osób, nie mogą czuć się bezkarni. Tym razem mężczyzna działający w grupie oszustów wpadł w ręce policjantów na terenie Krakowa. 20-latek usłyszał zarzut i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.
Wrocław -
Wzbudzał litość, opowiadał o ciężarnej żonie i problemach finansowych. Śródmiejscy policjanci zatrzymali oszusta
Policjanci ze śródmiejskiej komendy zatrzymali 24-letniego obywatela Polski podejrzanego o oszustwa. Mężczyzna zaczepiał przypadkowe osoby w miejscach o dużym natężeniu ruchu w centrum Warszawy, przedstawiając dramatyczną historię o trudnej sytuacji finansowej i ciężarnej żonie. Wzbudzał współczucie, zapewniał o szybkim zwrocie pieniędzy i uwiarygadniał swoją opowieść, pokazując dowód osobisty oraz wymieniając się numerami telefonów z osobami, które chciały mu pomóc. Łączna suma strat wynosi blisko 10 tysięcy złotych. Decyzją sądu na wniosek prokuratury najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Działał w warunkach recydywy, grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.
KSP -
Wierząc w miłość „lekarza z Egiptu” straciła ponad 140 tysięcy złotych
Ponad 140 000 złotych straciła mieszkanka powiatu biłgorajskiego, która uwierzyła w internetową miłość. „Lekarz ortopeda” przebywający w Egipcie miał leczyć żołnierzy po urazach, zapewniał ją o swoim uczuciu i rozwijał wizję przyszłości w Polsce. Szybko jednak okazało się, że ma finansowe kłopoty. Kobieta chcąc pomóc wielokrotnie przekazała mu pieniądze. Zamiast wizji wspólnej przeszłości teraz jest wielkie rozczarowanie. Apelujemy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w kontaktach z nieznajomymi.
Lublin -
Chciał oszukać seniora z Torunia - trafił do aresztu
Dzięki współpracy funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy i miejskiej w Toruniu 89-letni senior, oszukany metodą na policjanta, odzyskał swoje oszczędności. Kryminalni zatrzymali 19-latka, który zdążył odebrać łup od starszego mężczyzny. Podejrzany trafił już tymczasowo do aresztu.
Bydgoszcz -
Zwabił i porwał mężczyznę spod klubu na Mazowieckiej - gdy odwiedzili go śródmiejscy policjanci schował się pod dziecięcym łóżkiem
Policjanci z komendy przy ulicy Wilczej zatrzymali w powiecie wyszkowskim 41-letniego obywatela Polski. W okolicach jednego z klubów przy ulicy Mazowieckiej zwabił mężczyznę w pobliże swojego samochodu i porwał. Woził go ulicami Warszawy, szarpiąc i popychając próbował zmusić do przelania pieniędzy i podania kodu do wykonania transakcji. Sprawca ukradł pokrzywdzonemu telefon komórkowy, napisał do żony ofiary i próbował oszukać, aby przelała pieniądze. Na koniec zabrał 38-latkowi kilka rzeczy i zostawił w innej dzielnicy Warszawy. W toku czynności okazało się, że porywacz był poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejsze kradzieże. Gdy odwiedzili go śródmiejscy kryminalni schował się pod dziecięcym łóżkiem. Usłyszał zarzuty za rozbój, usiłowania wymuszenia rozbójniczego, usiłowania oszustwa oraz bezprawnego pozbawienia wolności.
KSP -
Wyłudziła ponad 180 tysięcy złotych pomocy popowodziowej. 54-latka z zarzutami za oszustwo
Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze konsekwentnie prowadzą działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości gospodarczej oraz ochronę środków publicznych przed nadużyciami. Funkcjonariusze szczególną uwagę poświęcają sprawom związanym z wyłudzaniem dofinansowań i świadczeń finansowych, które powinny trafiać do osób rzeczywiście poszkodowanych i potrzebujących wsparcia. Efektem jednej z takich realizacji było przedstawienie zarzutów 54-letniej mieszkance powiatu zgorzeleckiego podejrzanej o oszustwo na szkodę Skarbu Państwa.
Wrocław -
Podał się za szefa drogówki i oszukał 74-latkę. Apelujemy o ostrożność!
Oszustwo na legendę jest obecnie jedną z częstszych form przestępczości. Sprawcy wykorzystują zaufanie swoich ofiar podszywając się pod funkcjonariuszy, w tym kierownictwo Policji i informują o rzekomym wypadku drogowym i konieczności wpłacenia kaucji aby członek rodziny uniknął aresztu. Do takiej sytuacji doszło wczoraj w Lublinie. Mężczyzna podający się za naczelnika lubelskiej drogówki wzbudził zaufanie 74-latki, która wierząc, że pomaga synowi straciła swoje oszczędności. Apelujemy o rozwagę i przypominamy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy!
Lublin -
Kolejne oszustwo udaremnione dzięki czujność seniorki i reakcji pracowników Banku
Dzięki rozwadze 70-letniej mieszkanki gminy Oława oraz czujności pracowników banku nie doszło do utraty kilkudziesięciu tysięcy złotych. To kolejny przykład pokazujący, jak ważne są spotkania profilaktyczne z policjantami i rozmowy o metodach działania oszustów. Oławscy seniorzy są coraz bardziej świadomi zagrożeń i wiedzą, jak reagować w sytuacjach budzących podejrzenia.
Wrocław -
Oszuści zwabili ją reklamą z politykiem. Wpłacała pieniądze w bitomatach i straciła 40 tysięcy
Obiecywali szybki zysk, profesjonalne wsparcie i bezpieczne inwestowanie. Zamiast pomnażania pieniędzy była misternie zaplanowana manipulacja, która krok po kroku wciągała 49-letnią mieszkankę powiatu płońskiego w finansową pułapkę. Kobieta, za namową oszustów, wpłacała pieniądze m.in. poprzez bitomaty w Warszawie. Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność, bo scenariusz tego typu oszustw niemal zawsze wygląda podobnie, a mimo ostrzeżeń wciąż pojawiają się nowe ofiary.
Radom -
26-letni „odbierak” zatrzymany przez policjantów
Dzięki współpracy policjantów z Mielca i Dębicy mężczyzna, który brał udział w oszustwie metodą „na policjanta”, został zatrzymany. 26-latek, w tym procederze pełnił rolę tzw. odbieraka. Sąd Rejonowy w Mielcu zastosował wobec niego najsurowszy środek zapobiegawczy - tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
Rzeszów -
Oszust zatrzymany „na gorącym uczynku” przez kraśnickich kryminalnych
Kryminalni z kraśnickiej komendy zatrzymali „na gorącym uczynku” 19-letniego obywatela Ukrainy, który brał udział w oszustwie metodą „na inwestycje”. Jego ofiarą padła 53-latka, która straciła ponad 60 tysięcy złotych. Kobieta uwierzyła mężczyźnie podającemu się za brokera, że może zarobić na inwestycji. 19-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia.
Lublin -
Policja i PKO Bank Polski wspólnie przeciw oszustwom finansowym – podpisano porozumienie o współpracy
Komenda Główna Policji oraz PKO Bank Polski podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego obywateli oraz i przeciwdziałanie nowoczesnym formom oszustw. Dokument sygnowali nadinsp. dr Tomasz Michułka, Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz wiceprezesi Zarządu PKO Banku Polskiego – Piotr Mazur i Tomasz Pol. Współpraca obejmie działania edukacyjne i profilaktyczne skierowane przede wszystkim do seniorów, ich opiekunów oraz młodzieży.
KGP -
Bankowcy dla cyberedukacji: uwaga na super promocje!
W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do stron, na których należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z naszych kont bankowych. Nie dajmy się nabrać! Jak się bronić tłumaczy Jerzy Kryszak.
KGP -
Webinarium CEDUR „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. II edycja”
18 czerwca 2024 roku od 10:00 do 12:30. odbędzie się spotkanie online skierowane do seniorów oraz ich opiekunów. Webinarium jest organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.
KGP -
Webinarium CEDUR „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów
24 kwietnia 2024 roku od 10:00 do 12:30. odbędzie się spotkanie online skierowane do seniorów oraz ich opiekunów. Webinarium jest organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.
-
Dzięki współpracy bolesławieckich bankowców i policjantów udaremniona została próba oszustwa na kwotę 140 tysięcy złotych
Przestępcy zadzwonili do 30-latki i wprowadzając ją w błąd, chcieli wyłudzić 140 tysięcy złotych. Współdziałanie bolesławieckich bankowców i policjantów kryminalnych doprowadziło do powstrzymania przekazania pieniędzy przez pokrzywdzoną. Kobieta została ostrzeżona przez funkcjonariuszy, w okolicy bankomatu, gdzie miała wpłacić część gotówki.
Wrocław -
Policjanci w ostatniej chwili ocalili oszczędności seniorki
Próba oszustwa 69-letniej seniorki metodą „na policjanta” nie powiodła się dzięki zaangażowaniu i szybkiej reakcji dzielnicowych. Do bytomianki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta twierdząc, że jej pieniądze są zagrożone. Kobieta wypłaciła z banku oszczędności, jednak podjęte przez policjantów działania, w ostatniej chwili zapobiegły ich przekazaniu przestępcom. Niech opisywana sytuacja będzie przestrogą dla innych...
Katowice -
52-latek „na bank” stracił ponad 200 tys. złotych
5 kwietnia br. ofiarą oszustów podających się za pracowników banku padł 52-letni mieszkaniec Krakowa. Mężczyzna zmanipulowany przez telefonujących do niego przestępców zdecydował się na założenie nowego rachunku bankowego i przelanie tam wszystkich swoich oszczędności. Stracił ponad 200 tysięcy złotych.
Kraków -
Środki miały być na leki ratujące życie. Policjanci zatrzymali kobietę odbierającą pieniądze
Gorzowscy policjanci zatrzymali kobietę, która odebrała od pokrzywdzonych prawie 100 tysięcy złotych. Oszukane kobiety uwierzyły w przedstawioną im historię o chorobie bliskich i konieczności przekazania gotówki na leczenie. Dzięki sprawnemu działaniu kryminalni zatrzymali podejrzaną kilkadziesiąt minut po zdarzeniu. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. Sprawa jest rozwojowa.
Gorzów Wlkp.
