Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzisiaj, już po raz piąty, Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizują w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło tegorocznych obchodów DBI "Baw się w Internecie - BEZPIECZNIE" podkreśla, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci, a więc świadomość zagrożeń, wiedza na temat sposobów ich unikania, a przede wszystkim umiejętność jej praktycznego wykorzystania.
 

Obchody DBI zostały objęte honorowym patronatem przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorza Schetynę, Ministra Edukacji Narodowej Katarzynę Hall, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Annę Streżyńską oraz Polski Komitet ds. UNESCO. Głównym Partnerem DBI 2008 jest Fundacja Grupy TP.

Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku w ramach programu "Safer Internet", ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Międzynarodowe obchody Dnia Bezpiecznego Internetu patronatem objęła Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego.

Do ubiegłorocznych obchodów DBI przyłączyło się 120 organizacji z 56 krajów. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby uczestniczących państw. W ramach międzynarodowych obchodów DBI 10 lutego pod adresem www.sidfair.org zostanie otwarta wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w Internecie, wypracowanych przez organizacje z różnych krajów.

Z okazji DBI 10 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, godz. 11.00) odbędzie się konferencja prasowa. Organizatorzy zapraszają na nią dziennikarzy oraz partnerów programu "Safer Internet" w Polsce. W programie konferencji znajdą się m.in. prezentacje: obchodów DBI 2009 oraz programu "Safer Internet" w Polsce, badań dotyczących przestępstw wobec dzieci w Internecie, zmian legislacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci online, kampanii „Kawiarenka Przyjazna Dzieciom” oraz nowej oferty edukacyjnej kampanii "Dziecko w Sieci".

Dzień Bezpiecznego Internetu to wspaniała okazja, by jeszcze raz przypomnieć o niebezpieczeństwach czyhających w sieci i sposobach ich unikania. Policjanci codziennie walczą z przestępcami działającymi w sieci. Przykładowo w zeszłym roku przeprowadzono 6 operacji ogólnokrajowych wymierzonych przeciwko pedofilom. W wyniku tych akcji zatrzymano 330 osób, zarzuty postawiono 84 osobom, przeszukano 279 domy, mieszkania, firmy, kafejki internetowe, zabezpieczono bogaty materiał dowodowy, m.in. 349 komputerów, 218 twardych dysków, 31 092 płyt CD/DVD. Te liczby świadczą o skali tej przestępczości, ale i o tym, jak realne i poważne jest zagrożenie.

Dla policjantów bardzo cenne są sygnały ze strony obywateli, którzy przekazują informacje o stronach WWW z zabronionymi treściami. Funkcjonariusze bez zwłoki zajmują się tego rodzaju sprawami. Współpraca ze społeczeństwem ma dla Policji olbrzymie znaczenie – jest to bowiem wspólne przedsięwzięciem wymierzonym przeciwko tym, którzy bez skrupułów próbują skrzywdzić najmłodszych.

Powrót na górę strony