Konferencja międzynarodowa w Gdańsku (2016r.)
W dniach 16–18 marca 2016r. w Gdańsku odbywa się konferencja międzynarodowa organizowana przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP w ramach projektu „Nowe wyzwania dla Użytkowników SIS związane z wdrożeniem SIS II” dofinansowanego ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2009-2014).
Jej wiodącym tematem jest zapobieganie i zwalczanie terroryzmu, w tym zagrożeń wiążących się ze zjawiskiem tzw. zagranicznych bojowników.
Konferencja została uroczyście otwarta przez Pana insp. Jarosława Rzymkowskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku oraz Pana podinsp. Łukasza Wilińskiego, Zastępcę Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP.
Temat toczącej się konferencji jest kontynuacją problematyki poruszanej podczas konferencji wcześniej organizowanych przez BMWP KGP, m. in.:
- międzynarodowej (Kraków, 02–04 września 2015r.)
- krajowej (Wrocław, 08–10 października 2015r.)
- krajowej (Poznań, 17-19 lutego 2016r.),
w trakcie których przedstawione zostały kwestie związane z masowym napływem imigrantów na obszar państw strefy Schengen i wiążące się z tym ewentualne zagrożenia. Pod uwagę wzięto również ostatnie wydarzenia, w szczególności zwiększenie liczby ataków i zamachów terrorystycznych, w których udział biorą przedstawiciele państw Bliskiego Wschodu powiązani z Państwem Islamskim.
Zgodnie z agendą ww. konferencji omówione zostaną:
- narzędzia i formy współpracy właściwych służb i organów,
- wykorzystanie kanałów wymiany informacji, tj. SIS, INTERPOL, EUROPOL,
- zwiększenie efektywności wykorzystania SIS II wobec wzrostu zagrożenia terroryzmem (ze strony tzw. zagranicznych bojowników) i przestępczością transgraniczną w związku z rosnącą falą migracji,
- stan przygotowania i współpracy polskich służb właściwych w zakresie utrzymania porządku i bezpieczeństwa publicznego, na przykładzie organizacji imprez masowych w 2016, tj. Światowych Dni Młodzieży, szczytu NATO,
- wymiana informacji na poziomie krajowym i międzynarodowym w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na terytorium Polski,
- najnowsze i najważniejsze informacje z zakresu toczących się obecnie na forum UE prac legislacyjnych, związanych z problematyką zagrożenia terroryzmem,
- praktyka, procedury i stan faktyczny – wykorzystanie narzędzi SIS w zwalczaniu i zapobieganiu ww. wspomnianym zagrożeniom, prawidłowe stosowanie podstaw prawnych – doświadczenia Państw Członkowskich.
Dzięki zróżnicowaniu merytorycznemu, a także międzynarodowemu charakterowi konferencji, możliwa będzie wymiana doświadczeń, opinii i ewentualnego wypracowania rozwiązań dających możliwość efektywniejszej współpracy w tym zakresie.
W konferencji bierze udział 60 uczestników (w tym 30 gości zagranicznych), którzy są przedstawicielami:
- eu-LISA,
- FRONTEX-u,
- INTERPOL-u,
- Biur SIRENE,
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Straży Granicznej,
- Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP,
- jednostek terenowych Policji.
Prelegentami tematów prezentowanych podczas konferencji są eksperci powyżej wymienionych urzędów i służb.
Więcej informacji o funduszach norweskich znajduje się na stronie: www.norwaygrants.org.
Zdjecia KWP Gdańsk