Konferencja krajowa w Gdańsku (2015r.)
W dniach 15 – 17 kwietnia 2015 r. w Gdańsku odbywa się konferencja krajowa organizowana przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP w ramach projektu „Nowe wyzwania dla Użytkowników SIS związane z wdrożeniem SIS II”, dofinansowanego ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2009-2014).
Konferencji przewodniczy insp. Rafał Łysakowski, Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, który uroczyście otworzył konferencję.
Tematem przewodnim jest pomoc prawna w sprawach karnych. W agendzie konferencji zaplanowano omówienie problematyki międzynarodowej pomocy prawnej, w tym:
- międzynarodowa współpraca karna realizowana przez organy wymiaru sprawiedliwości i organy ścigania,
- kanały wymiany informacji w ramach międzynarodowej współpracy policyjnej,
- formy pomocy prawnej pozostające we właściwości Policji,
- ściganie sprawców przestępstw oraz zwalczania przestępczości i wydawanie ENA w sytuacjach, gdy nie jest znane miejsce pobytu poszukiwanego oraz poszukiwania osób ściganych przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości ukrywających się na terenie państw spoza strefy Schengen,
- Europejska Sieć Sądowa do spraw karnych,
- Europejski Nakaz Dochodzeniowy.
Łącznie w konferencji bierze udział 50 zaproszonych gości.
W obradach biorą udział przedstawiciele prokuratury, sądownictwa, a także policjanci z komendy głównej, komend wojewódzkich i CBŚP.
Jest to już czwarta konferencja związana z funkcjonowaniem SIS II zorganizowana w ramach projektu.
Dotychczas odbyły się dwie konferencje krajowe (w Poznaniu w dniach 03-05 września 2014r. oraz Wrocławiu w dniach 08-10 października 2014r.) oraz jedna konferencja międzynarodowa (w Poznaniu w dniach 19-21 listopada 2014r.).
Kolejna konferencja, organizowana w ramach projektu „Nowe wyzwania dla Użytkowników SIS związane z wdrożeniem SIS II”, będzie konferencją międzynarodową – odbędzie się we Wrocławiu w dniach 06 – 08 maja 2015 r., a jej tematem przewodnim będą kwestie związane z wprowadzaniem do SIS wpisów na podstawie art. 26 Decyzji 533/2007, w tym m. in. współpraca w zakresie art. 26 Dec. 533/2007 na przykładzie państw spoza UE, statystyki w zakresie wykorzystania przez Państwa Członkowskie nowych funkcjonalności w zakresie art. 26 Dec. 533/2007 - dodawanie ENA, fotografii, kart daktyloskopijnych, linkowanie oraz doświadczenia Państw Członkowskich w zakresie tranzytów i przekazań.