DRUID - Europejski Program Badawczy
Zakończył się jesienny etap działań na drodze, realizowanych w ramach unijnego programu badawczego „DRUID” realizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego, Instytut Ekspertyz Sądowych oraz Policję (w określonym zakresie).
W dniu 27 września 2004 r., do Komendy Głównej Policji wpłynęło pismo z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) w Warszawie, zawierające propozycję współpracy z Komendą Główną Policji przy realizacji ogólnoeuropejskiego projektu badawczego dotyczącego wpływu alkoholu, narkotyków i lekarstw na funkcjonowanie kierowcy w ruchu drogowym „DRUID” – Driving under the influance of drugs, alcohol and medicine. Głównym celem przedsięwzięcia miało być określenie skali zjawiska używania tych substancji w ruchu drogowym w krajach Unii Europejskiej.
W dniu 17 maja 2005 r., Kierownictwo KGP wyraziło gotowość podjęcia współpracy z ITS-em i Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. J. Sehna w Krakowie (IES), w obszarach wymagających uczestnictwa Policji. W międzyczasie prowadzone były międzynarodowe przygotowania do rozpoczęcia prac nad realizacją projektu.Koordynatorem „DRUID”-a jest niemiecki instytut BASt. Program „DRUID” to największy z dotychczas realizowanych unijnych programów badawczych.
Uczestniczy w nim 37 instytucji z 19 krajów. Okres jego realizacji przewidziano na 4 lata, koszt ~ 19 mln Euro.
Ze strony polskiej w programie uczestniczy Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie, Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie oraz Komenda Główna Policji (w określonym zakresie). Został zaakceptowany przez Regionalny Komitet Etyczny.
Celem jego realizacji w Polsce jest ustalenie rozpowszechnienia alkoholu i narkotyków w populacji kierujących. Badania z udziałem Policji mają zostać przeprowadzone na obszarze całego kraju.Faktyczna realizacja programu rozpoczęła się od dnia 15 października 2006 r., tj. od podpisania stosownej umowy pomiędzy niemieckim instytutem BASt., a Komisją Europejską.
Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, oprócz wielokrotnych, roboczych spotkań z przedstawicielami ITS-u i IES-u, zorganizowało i przeprowadziło szkolenie (13 - 14 czerwca 2006 r w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie) z „liderami” programu „DRUID” w poszczególnych Wydziałach Ruchu Drogowego Komend Wojewódzkich/Stołecznej Policji.
W dniu 4 maja br. przeprowadzone zostały pilotażowe działania w ramach europejskiego programu badawczego „DRUID”, w miejscowości Kaszewy, na drodze krajowej A-2. Ze strony Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kutnie wzięły w nich udział dwa patrole dwuosobowe ruchu drogowego oraz dodatkowa załoga, znajdująca się w odwodzie na wypadek ujawnienia kierującego znajdującego się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
W trakcie prowadzonych działań poddano weryfikacji zasady współpracy Policji z pracownikami ITS-u i IES-u. Policjanci wykorzystali do badań kierujących narkotestery przywiezione na miejsce kontroli przez pracownika ITS-u. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż funkcjonariusze, dzięki wspólnie prowadzonym działaniom, nabyli praktycznych umiejętności badania kierujących przy pomocy „narkotesterów”.
W bieżącym roku realizacja działań rozpoczęła się w dniu 26 września, w woj. lubuskim. Do tej pory skontrolowano 532 kierujących, przy czym 11 osób tj. 2 % spośród wszystkich skontrolowanych, odmówiło udziału w badaniach. Program przewiduje przebadanie docelowo 4000 osób. W trakcie badań wykorzystywane są testy (narkotestery), dzięki czemu policjanci ruchu drogowego mogą dokonać oceny kierującego pod kątem zażywania środków działających podobnie do alkoholu (narkotyków).
Prowadzenie badań z udziałem Policji zaplanowano na okres 18 miesięcy. Kolejnym etapem będzie analizowanie uzyskanych drogą badań informacji, a następnie opracowanie ewentualnych, stosownych zaleceń dla Komisji Europejskiej.