Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.
Policja.pl

Szkolenie dla funkcjonariuszy mołdawskich organów ścigania zwalczających korupcję

Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji w ramach projektu „Polska Pomoc na rzecz Mołdawii: Eliminacja korupcji poprzez zwiększenie potencjału służb zwalczających przestępczość korupcyjną”, zrealizowało szkolenie dla funkcjonariuszy mołdawskich organów ścigania, podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Mołdawii, zajmujących się zapobieganiem, ujawnianiem i zwalczaniem przestępczości korupcyjnej.

Projekt jest realizowany w ramach Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej na lata 2021 – 2030, obejmującego pomoc rozwojową, humanitarną i edukację globalną. Zgodnie z Programem priorytetami polskiej współpracy rozwojowej są: pokój, sprawiedliwość, równe szanse i silne instytucje.

Przedstawiciele Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w dniach 30 września - 4 października 2024 roku w Kiszyniowie, zrealizowali pierwsze działanie w ramach projektu pn. „Polska Pomoc na rzecz Mołdawii: Eliminacja korupcji poprzez zwiększenie potencjału służb zwalczających przestępczość korupcyjną”.


Polską Policję w przedsięwzięciu reprezentowali: Dyrektor Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, nadkom. Ewelina Mączkorowska, Naczelnik Wydziału do Walki z Korupcją Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, mł. insp. Paweł Bańkowski, dwóch funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją oraz funkcjonariusz Wydziału do spraw Odzyskiwania Mienia Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji.

Głównym celem szkolenia było wzmocnienie zdolności mołdawskich organów ścigania w zwalczaniu przestępczości korupcyjnej. Zakres szkolenia obejmował tematykę zwalczania przestępczości korupcyjnej w sektorze publicznym oraz kwestie związane z ujawnianiem, odzyskiwaniem i zabezpieczeniem mienia.

Problematyka przedsięwzięcia obejmowała między innymi omówienie pojęcia i istoty korupcji, obszarów występowania korupcji, czynników korupcjogennych, a także odpowiedzialności karnej, cywilnej i dyscyplinarnej w ujęciu formalno-prawnym, wynikających z norm polskiego oraz unijnego prawodawstwa. Przedstawiona została także taktyka i technika rozpoznawania zjawiska korupcji oraz ujawniania i wykrywania przestępstw korupcyjnych. Podczas szkolenia omówione zostały ofensywne metody walki z przestępczością korupcyjną, określone w ustawie o Policji.

Znaczącą wartością przedsięwzięcia było również przekazanie wiedzy z zakresu współpracy instytucjonalnej, w tym przedstawienie podmiotów zajmujących się zwalczaniem tego typu przestępczości i zasad wymiany informacji między organami statutowo zwalczającymi korupcję
w Polsce.

W listopadzie 2024 roku, w ramach działania drugiego, planowana jest kolejna wizyta przedstawicieli Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomiczniej w Kiszyniowie, która będzie miała na celu między innymi przekazanie dobrych praktyk z zakresu zwalczania przestępczości korupcyjnej, przydatnych do wdrożenia i stosowania w organach ścigania Mołdawii.

Powrót na górę strony