STOP Dezinformacji – część pierwsza
Data publikacji 20.03.2022
Nasze podcasty znajdziesz też na:
Czym jest dezinformacja i czemu jest niebezpieczna? Komu służy, gdzie są jej źródła i jak budowane są jej zasięgi? Jak odróżnić prawdziwe przekazy od fałszywych i jak reagować na „fake newsy”? Jak dezinformacja na nas wpływa i czym jest „zdrowa polityka klikania”? – między innymi na te pytania odpowiada badaczka cyberprzestrzeni dr Karolina Małagocka z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w policyjnym cyklu rozmów z ekspertami #WspólnieBezpieczni.
Czas trwania podcastu: 33 minuty
Podcast „STOP Dezinformacji - część druga”.
Przydatne strony i artykuły:
- Formularz kontaktowy, dzięki któremu można poinformować o podejrzanym adresie lub wpisie w mediach społecznościowych. Zgłoszenia takie przechodzą kilka stopni weryfikacji (również NASK) i przyczyniają się do ograniczenia fałszywych treści w Internecie.
- Crazy Nauka - blog popularnonaukowy, mający na celu obalanie mitów naukowych, a także fałszywych teorii dotyczących pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie.
- Stop dezinformacji - przewodnik dla dziennikarzy i redakcji poświęcony walce z manipulowaniem informacją. Znajduje się tam wiedza o tym, jak m.in. rozpoznać „fake newsa”, jak weryfikować informacje znalezione w sieci, jak sprawdzać wiarygodność źródeł, jak weryfikować materiały graficzne i audiowizualne oraz jak przeciwdziałać dezinformacji.
- Bellingcat - obcojęzyczny portal tworzony przez międzynarodowy kolektyw naukowców, śledczych i dziennikarzy obywatelskich z ponad 20 krajów. Wykorzystuje on publicznie dostępne dane (również w mediach społecznościowych) w celu badania konfliktów światowych, przestępczości i naruszeń praw człowieka.
- FactCheck.org - amerykański portal, który zajmuje się stosowaniem dobrych praktyk dziennikarskich i naukowych oraz zwiększaniem wiedzy i zrozumienia opinii publicznej co do polityki Stanów Zjednoczonych. Portal monitoruje prawdziwość faktów wypowiedzianych przez polityków w reklamach telewizyjnych, debatach, przemówieniach, wywiadach i komunikatach prasowych.
- Konkret24 - polska witryna internetowa, której głównym celem jest walka z nieprawdziwymi informacjami z zakresu zdrowia, nauki i polityki – poprzez analizę i weryfikację publikowanych publicznie treści.
Nagranie audio STOP Dezinformacji – część pierwsza
Pobierz plik STOP Dezinformacji – część pierwsza (format mp3)