Projekt „Standaryzowane narzędzia szacowania ryzyka przemocy domowej a podniesienie kompetencji europejskich policjantów”
Projekt partnerski w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” –
pt. „Standaryzowane narzędzia szacowania ryzyka przemocy domowej a podniesienie kompetencji europejskich policjantów” (nr: 2012-1-PL1-LEO04-28099_1)
Projekty partnerskie LdV to wielostronne projekty umożliwiające organizacjom z różnych krajów współpracę na niedużą skalę w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego. Głównym zamierzeniem tych projektów jest ułatwienie partnerom wymiany doświadczeń i rozszerzania współpracy na poziomie europejskim. Podczas realizacji projektu odbywają się wzajemne wizyty partnerów, będące okazją do bezpośrednich spotkań ekspertów i wzajemnego uczenia się (tzw. peer learning). Pomiędzy spotkaniami każdy partner prowadzi w swoim kraju działania lokalne związane z projektem, polegające na przygotowaniu materiałów oraz prezentacji opisujących metody wykorzystywane przez policję w zakresie szacowania ryzyka wystąpienia przemocy w rodzinie. Obowiązkowy czas trwania projektu partnerskiego to 2 lata. Współpraca powinna zakończyć się konkretnym rezultatem, czyli wspólnie opracowanym przez partnerów produktem, który pozwoli na późniejsze upowszechnienie i stosowanie wyników projektu. W Naszym projekcie zakładamy opracowanie wspólnego podręcznika dla policjantów, który będzie następnie wykorzystany w procesie kształcenia oraz doskonalenia zawodowego policjantów realizujących w poszczególnych krajach Unii Europejskiej zadania z zakresu ograniczania i zapobiegania przemocy w rodzinie (przemocy wobec kobiet). Produkt projektu będą stanowiły również strony (lub podstrony) internetowe oraz płyty CD zawierające informacje dotyczące tematyki projektu.
W okresie od 1 sierpnia 2012 do 13 września 2014 roku Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji realizowało projekt służący kontynuacji wcześniejszej współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznym Hiszpanii w ramach wymiany doświadczeń podczas projektu VETPRO pn. „Zintegrowany system monitorowania przypadków przemocy w rodzinie – narzędzie w procesie kształcenia policjantów” (nr: 2011-1-PL1-LEO03-18400) finansowanego z budżetu programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”.
Kraje partnerskie projektu: Szwecja, Cypr, Portugalia, Anglia, Bułgaria oraz Austria.
Założenia projektu:
Głównym założeniem było poznanie oraz upowszechnienie narzędzi służących szacowaniu ryzyka wystąpienia przemocy w rodzinie wykorzystywanych przez policje krajów członkowskich UE uczestniczących w przedsięwzięciu. Z perspektywy polskiej policji było to niezwykle istotne zagadnienie, bowiem w działaniach podejmowanych przez ten podmiot nie wykorzystywano żadnych standaryzowanych narzędzi służących określaniu poziomu zagrożenia ponownego wystąpienia aktu przemocy. Dzięki realizacji projektu możliwe było opracowanie narzędzi szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie, które zostały wdrożone do użytku służbowego z dniem 1 stycznia 2014 roku.
Pliki do pobrania
-
"Kick-off meeting" w Warszawie
364.63 KB
-
Spotkanie zamykąjace projekt
296.47 KB
-
Podręcznik dla policjantów (wersja polska).pdf
2.36 MB
-
Podręcznik dla policjantów (wersja angielska).pdf
1.86 MB