Bieżące informacje

Policja.pl

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polańczyk, 23 – 27 lutego 2015 r. - odprawa Naczelników wydziałów dw. z przestępczością gospodarczą oraz wydziałów dw. z Korupcją komend wojewódzkich Policji/Komendy Stołecznej Policji

Data publikacji 06.03.2015

W dniach 23 – 27 lutego 2015 r. w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym Jawor
w Polańczyku odbyła się odprawa Naczelników wydziałów dw. z przestępczością gospodarczą oraz wydziałów dw. z Korupcją komend wojewódzkich Policji/Komendy Stołecznej Policji. Głównym przedmiotem odprawy było omówienie efektów pracy osiągniętych przez poszczególne garnizony Policji w 2014 roku w obszarze zwalczania przestępczości gospodarczej i korupcyjnej.

Pierwszy dzień odprawy poświęcony był wystąpieniom zaproszonych prelegentów w tym Pana Mariusza Cichomskiego – Zastępcy Dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSW, który omówił założenia projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie „Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015 – 2020”. Dokument o charakterze strategicznym zakłada m. in. budowę skutecznych narzędzi, które usprawnią zwalczanie przestępczości gospodarczej takich jak np.  stworzenie rejestru kont bankowych, koordynację zwalczania przestępstw skarbowych, zakup narzędzi analitycznych.

Kolejnym prelegentem był Pan Zbigniew Stawicki – Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy, Kierownik Zespołu eksperckiego do spraw przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług oraz akcyzy. Prelegent omówił zadania i cele funkcjonowania Zespołu oraz ewolucję na przestrzeni ostatnich 5 lat przestępczości w zakresie podatku VAT. Wskazał niebezpieczeństwa związane z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT w tzw. międzynarodowym obrocie karuzelowym, konieczności współpracy z organów ścigania z organami fiskalnymi Państwa.

Jednym z tematów było także scharakteryzowanie najważniejszych założeń Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014 – 2019, omówienie aktualnej problematyki zabezpieczeń majątkowych. Nie mogło zabraknąć tematyki związanej z nowelizacją przepisów ustawy kodeks postępowania karnego. Na zakończenie pierwszego dnia przedstawiciel Szkoły Policji w Pile przedstawił kluczowe zmiany Program kursu specjalistycznego dla policjantów realizujących zadania z zakresu zwalczania przestępczości gospodarczej.

Kolejne dni odprawy poprowadzone zostały w ramach odrębnych paneli dyskusyjnych. Podczas wewnętrznych spotkań dokonano oceny osiągniętych wyników przez komórki zwalczające przestępczość gospodarcza poszczególnych garnizonów Policji, w oparciu o 12 obszarów zagadnieniowych. Wśród tych obszarów znalazły się takie jak np. przestępczość akcyzowa, przestępczość podatkowa (VAT), przestępczość prania pieniędzy, przestępczość bankowa. W trakcie kolejnych paneli w oparciu o dobre praktyki dyskutowano na temat wdrożenia rozwiązań, które przyczynia się na ograniczenie przestępczości gospodarczej. Omawiano propozycje priorytetów w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości na I półrocze 2015 roku, omówiono najistotniejsze zadania, które zostaną w tym okresie przeprowadzone.

W panelu wewnętrznym dotyczącym przeciwdziałania i zwalczania przestępczości korupcyjnej, Naczelnicy wydziałów do walki z korupcją komend wojewódzkich Policji i Komendy Stołecznej Policji omówili efekty podętych działań w 2014 roku, dokonali analizy wyników statystycznych oraz propozycji dobrych praktyk i inicjatyw.

Omówiono także zadania na rok 2015 dla wydziałów do walki z korupcją komend wojewódzkich Policji i Komendy Stołecznej Policji w odniesieniu do planów
Biura Służby Kryminalnej KGP i zadań wynikających z Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019.

Na odprawie przedstawiona została równocześnie problematyka udziału Biura Służby Kryminalnej KGP w realizacji zadań międzynarodowych określonych wymogami traktatów unijnych.

Powrót na górę strony