Bieżące informacje

Policja.pl

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seminarium Szkoleniowe pt. „Poprawa skuteczności działań instytucji odpowiedzialnych za ściganie przestępstw handlu ludźmi” zorganizowane w ramach projektu „Drakkar” – polsko-norweski kurs na bezpieczeństwo strefy Schengen Zakopane 11 – 15 maja 2015 roku

Data publikacji 12.06.2015

W dniach 11-15 maja 2015 roku w Zakopanem w ramach projektu „Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014” odbyło się seminarium poświęcone poprawie skuteczności działań instytucji odpowiedzialnych za ściganie przestępstw handlu ludźmi, której organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

W Seminarium udział wzięli przedstawiciele Komendy Głównej Policji, między innymi Naczelnik Wydziału do walki z Handlem Ludźmi BSK KGP nadkom. Michał Grzelec, Komend Wojewódzkich Policji w Krakowie, Poznaniu, Radomiu i Łodzi, przedstawiciele komend miejskich i powiatowych tych garnizonów oraz przedstawiciele Zespołów do walki z Handlem Ludźmi wszystkich komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji.

Zaproszono także wielu gości, zarówno z Polski jak i zagranicznych przedstawicieli organów ścigania, instytucji i organizacji, między innymi obecni byli przedstawiciele Wielkiej Brytanii, MSW Białorusi i Ukrainy, strony Słowackiej, MSW (Departamentu Polityki Migracyjnej), Straży Granicznej, polscy oficerowie Łącznikowi na Ukrainie mł. insp. Tomasz Bielecki oraz Wielkiej Brytanii mł. insp. Monika Sokołowska, przedstawiciele IOM – Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji i fundacji La Strada.

Ekspert Wydziału do walki z Handlem Ludźmi BSK KGP kom. Jarosław Kończyk przedstawił uczestnikom, między innymi, strukturę Wydziału, jego główne zadania oraz inicjatywy mające wpływ na poprawę skuteczności zwalczania handlu ludźmi i przestępstw z nim związanych. Przybliżono zagadnienia związane z wejściem w życie Decyzji nr 307 Komendanta Głównego Policji z dnia 27.08.2014 roku w sprawie programu nauczania na kursie specjalistycznym z zakresu zapobiegania przestępstwom handlu ludźmi i ich zwalczania. Omówiono także efekty funkcjonowania w Wydziale od 18.10.2014 roku ogólnokrajowego telefonu zaufania oraz skrzynki elektronicznej. Szczególną uwagę zwrócono na udział w realizacji Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2013 – 2015 w ramach międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi powołanego Zarządzeniem nr 23 Prezesa Rady Ministrów.

W dalszej części seminarium przedstawiciel Wydziału do walki z Handlem Ludźmi BSK KGP mł.insp. Adam Pęśko omówił ogóle zagadnienia związane z przestępstwem handlu ludźmi oraz akty normatywne regulujące te  kwestie powstałe na przestrzeni ostatnich lat, historię penalizacji niewolnictwa oraz jego współczesne formy. Przybliżono polskie i międzynarodowe prawo regulujące, między innymi, definicję handlu ludźmi oraz niewolnictwa, a także współczesne formy handlu ludźmi zdiagnozowane w Polsce. Przedstawiono podstawy prawne tworzenia międzynarodowych wspólnych zespołów śledczych (Joint Investigation Team –  JIT), oraz warunki, procedury i cele tworzenia takich zespołów w Polsce, jak i ich wymierne efekty funkcjonowania. 

Oficer Łącznikowy Polskiej Policji w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mł.insp. Monika Sokołowska przedstawiła rolę jaką odgrywa oficer łącznikowy w wymianie informacji kryminalnej. Przedstawiła charakterystykę i podział policji angielskiej z wyszczególnieniem struktur. Odniosła się do statystyk dotyczących obywateli Polski zamieszkujących na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Przybliżyła uczestnikom konferencji jakie zadania spoczywają na oficerze łącznikowym.

Na szczególną uwagę zasługiwało wystąpienie Kevina Hyland ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - niezależnego komisarza do walki z niewolnictwem, który przedstawił dotychczasowe osiągnięcia w zwalczaniu handlu ludźmi, które nabył podczas wieloletniej  pracy jako funkcjonariusz brytyjskiej Policji. Przybliżył realizację swoich zadań na arenie międzynarodowej, głównie w krajach trzeciego świata, gdzie problematyka związana z niewolnictwem i handlem ludźmi jest znaczna. Omówił swoją ostatnią podróż służbową do Nigerii, gdzie spotkał się z ofiarami handlu ludźmi. Swoim wystąpieniem dążył do przedstawienia uczestnikom Seminarium jak ważnym jest zwalczanie handlu ludźmi na świecie i pomoc jego ofiarom, uświadamiając jednocześnie że jest to przestępstwo poniżające godność ludzką i winno być traktowane w sposób wyjątkowy.

 Wiele kwestii podniesionych w czasie spotkań z pewnością przyczyni się do skuteczniejszej i sprawniejszej współpracy z podległymi jednostkami Policji, a także instytucjami rządowymi i pozarządowymi tak w kraju jak i za granicą.

Uczestnictwo przedstawicieli Komendy Głównej Policji  było pozytywnie ocenione przez organizatorów oraz uczestników Seminarium, dając temu wyraz w podziękowaniach za aktywne wsparcie przedsięwzięcia.

 

Powrót na górę strony