Polska Policja wzięła udział w VII rundzie ocen wzajemnych poświęconej problematyce prewencji i zwalczania cyberprzestępczości
W dniu 03 lutego w budynku przy ul. Puławskiej 148/150, w ramach VII rundy misji ewaluacyjnej Grupy Roboczej ds. ogólnych i Oceny (GENVAL) przy Radzie Unii Europejskiej, w zakresie praktycznego wdrożenia i funkcjonowania europejskiej polityki prewencji i zwalczania cyberprzestępczości odbyło się spotkanie ekspertów z ramienia UE z przedstawicielami polskiej Policji, którzy zaangażowani są w problematykę prewencji i zwalczania cyberprzestępczości.
Przedmiotem oceny były m. in.:
- ataki cybernetyczne,
- wykorzystywanie seksualne dzieci/pornografia dziecięca w Internecie
- internetowe oszustwa dotyczące kart płatniczych,
- kompleksowa prawno-operacyjna analiza walki z cyberprzestępczością, współpracy transgranicznej, współpracy z agencjami UE i organizacjami międzynarodowymi (m. in. Europol, Interpol).
- współpraca z sektorem prywatnym oraz problematyka prewencji, szkoleń i kampanii informacyjnych.
Celem sprawnej realizacji misji Komendant Główny Policji w dniu 16 grudnia 2015 r. Decyzją nr 393 powołał zespół do przygotowania Policji do VII rundy misji ewaluacyjnej Grupy Roboczej ds. ogólnych i Oceny (GENVAL) przy Radzie Unii Europejskiej, w zakresie praktycznego wdrożenia i funkcjonowania europejskiej polityki prewencji i zwalczania cyberprzestępczości. Koordynatorem misji z ramienia Komendy Głównej Policji był Wydział do walki z Cyberprzestępczością Biura Służby Kryminalnej przy współpracy BMWP KGP.
VII misja ewaluacyjna prowadzona była w ramach przyjętego przez Państwa Członkowskie mechanizmu oceny zastosowania i wdrażania na poziomie krajowym międzynarodowych przedsięwzięć w zakresie walki ze zorganizowaną przestępczością (dokument - Wspólne działania 97/827/WSiSW z dnia 5 grudnia 1997). Mechanizm ten umożliwia przeprowadzenie, na podstawie zasad równości i wzajemnego zaufania, oceny stosowania przez kraje UE instrumentów współpracy służących walce ze zorganizowaną przestępczością.