WARSZTATY POŁĄCZONE Z ODPRAWĄ SŁUŻBOWĄ DLA NACZELNIKÓW KOMÓREK WYWIADU KRYMINALNEGO KWP/KSP ORAZ CBŚP 7-9 LISTOPADA 2016 R.
Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP zorganizowało warsztaty szkoleniowe połączone z odprawą służbową Naczelników Wydziałów Wywiadu Kryminalnego KWP i KSP oraz CBŚP, które odbyły się w dniach 7 – 9 listopada 2016 r . w Olszówce.
Dyrektor BWiIK KGP, insp. Piotr Kamiński witając wszystkich uczestników warsztatów, uroczyście rozpoczął trzydniowe spotkanie.
Tematem przewodnim szkolenia było omówienie zagadnień dot.: Krajowego Punktu Kontaktowego – systemu zgłaszania podejrzanych transakcji dotyczących prekursorów materiałów wybuchowych, zmian Decyzji nr 126 Komendanta Głównego Policji z dnia 5 kwietnia 2013 roku w sprawie prowadzenia w Policji zbiorów danych Systemu Informacji Operacyjnych, przedsięwzięć werbunkowych oraz kombinacji operacyjnych z wykorzystaniem agentury.
Przedstawiono zasady funkcjonowania Krajowego Punktu Kontaktowego ds. prekursorów materiałów wybuchowych na potrzeby zgłaszania podejrzanych transakcji lub prób dokonania takich transakcji, zniknięć i kradzieży”.
Ponadto omówiono zmiany przepisów dotyczących funkcjonowania System Informacji Operacyjnych, a w szczególności kwestia weryfikacji przydatności danych oraz obowiązku przekazywania informacji do Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji.
W swoim wystąpieniu Naczelnik Wydziału Analizy Kryminalnej Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji przedstawił Statystyki Analizy oraz omówił zagadnienia z zakresu wdrożenia programu LINK autorstwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Ponadto podinsp. Robert Malinowski przedstawił propozycje dotyczące poprawy funkcjonalności analitycznych oraz wykonywania analiz kryminalnych, jak również ich koordynacji – nadzoru.
Ważnym elementem warsztatów szkoleniowych było omówienie przedsięwzięć werbunkowych oraz kombinacji operacyjnych z wykorzystaniem agentury – przedstawionych przez radcę Wydziału Werbunkowego Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji
W kolejnym dniu spotkania zostały poruszone tematy związane z gromadzeniem, wymianą i przetwarzaniem danych znajdujących się w KSIP, jak również jakością wprowadzanych danych. Przedstawiciel komórki odpowiedzialnej między innymi za nadzór i kontrole tych danych szczegółowo przedstawił tematy wymagające wyjaśnienia, tj.: Ustawy o działaniach antyterrorystycznych w aspekcie przetwarzania danych w zbiorach KSIP zaprezentowane przez naczelnika Wydziału Obsługi Informacyjnej Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji – nadkom. Stanisława Dyrek.
Naczelnik Wydziału Obsługi Informacyjnej Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji, w swoim wystąpieniu omówił rodzaj i sposób gromadzenia danych w zbiorach KSIP ze szczególnym uwzględnieniem jakości wprowadzanych danych do KSIP. Wskazał na prowadzony w Wydziale nadzór nad jakością danych w poszczególnych garnizonach. Podkreślił, że jakość, spójność i terminowość wprowadzanych do zbioru KSIP danych jest ważnym elementem, który pozwala na skuteczniejsze zatrzymywanie osób ukrywających się przed organami ścigania, odnajdowanie osób zaginionych, odzyskiwanie skradzionego mienia oraz pozwala na poprawne wykonywanie typowań i analiz w zakresie zjawisk przestępczych. Ponadto, przedstawił i zaproponował zmiany w rozbudowie KSIP oraz Systemie Analitycznym.
W podsumowaniu warsztatów i odprawy Dyrektor Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji – insp. Piotr Kamiński podziękował wszystkim uczestnikom za wkład i zaangażowanie w realizację zadań nałożonych na poszczególne komórki ds. wywiadu kryminalnego w terenowych jednostkach organizacyjnych Policji.